Dovolenka na zotavenie, za „odmenu“ alebo za „trest“?

Dovolenka ubehne ako voda, no a ako to už po dovolenke býva, asi najťažší pre každého z nás je vždy návrat a zaradenie sa do pracovného procesu. Pre tých šťastnejších, ktorí svoju prácu vnímajú ako poslanie, to nemusí byť až také desivé, aj keď predsa, no pre tých ostatných to môže byť o niečo stresujúcejšie. Veď kto by už mal chuť ihneď po dovolenke vrhnúť sa na to množstvo nezodpovedaných e-mailov, na stôl plný odkazov či nezaložených papierov!? A buďme k sebe úprimní, kto z nás v podobnom momente nestál pred otázkou či presnejšie zbožným prianím... „prečo len tá práca nemá nohy“? Kto z nás si nie raz pofrflal „veď ja som o tú dovolenku vlastne ani nežiadal, to zamestnávateľ ma donútil čerpať si ju. Keby som nemusel, pekne by som všetko stíhal bez stresu...“ Keby, keby, keby...

Veď práve... to KEBY... Keby zamestnávateľovi zákon neukladal povinnosť určiť čerpanie dovolenky, mnohokrát, najmä tým z radov „vorkoholikov“, by ani nenapadlo, že „nejaká“ dovolenka existuje. Poviete si, „absurdita“, no verte či neverte, zo skúseností z praxe personalistu viem, že v tejto uponáhľanej dobe, kedy akosi nikto nič nestíha, sú medzi nami naozaj aj takí, pre ktorých dovolenka predstavuje skôr niečo nanútené ako dobrý pocit. A namiesto, aby si čerpaním dovolenky dopriali trošku oddychu, si ju radšej nechávajú preplatiť.

A ako to s tou dovolenkou vlastne je? Poďme sa na to spoločne pozrieť „očami“ múdrej knihy – Zákonníka práce, ktorý bližšie v tejto oblasti upravuje práva zamestnanca verzus povinnosti zamestnávateľa.

Autori: Ing. Martina Švaňová
Právny stav od: 1. 6. 2016
Právny stav do: 31. 12. 2019
Dátum publikácie: 30. 6. 2016
Prameň: Práca, mzdy a odmeňovanie / PaM - 2016 / PaM - 6/2016
Oblasti práva: Pracovné právo / Pracovné právo a personalistika / PersonalistikaObsah

 

Vážený návštevník,
prístup do tejto sekcie majú len registrovaní užívatelia portálu
s predplateným prístupom.

 

Prihláste sa kliknutím na nasledujúci odkaz:

 

 epi-notebook

Prístup k EPI Právnym systémom
a ostatným online produktom
si môžete zakúpiť v našom e-shope:

 

Máte otázky?
V prípade, že potrebujete viac informácií, môžete nás kedykoľvek kontaktovať

 

 

 

Registračný formulár nájdete na tomto odkaze: REGISTRÁCIA


V prípade, že ste registrovaný na portáli www.epi.sk, www.pp.sk, www.vssr.sk www.danovecentrum.sk, www.mzdovecentrum.sk, www.manazerskecentrum.sk, www.profivzdelavanie.sk alebo www.zakon.sk môžete na prihlásenie použiť prihlasovacie meno a heslo z týchto portálov.

Autor: Ing. Martina Švaňová

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace odborné články

Súvisiace interné firemné predpisy

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2020, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.