8. OTESTUJTE SA: Dovolenka na zotavenie, za „odmenu“ alebo za „trest“?

Nárok na dovolenku vzniká zamestnancovi za celý kalendárny rok vtedy, ak jeho pracovný pomer k tomu istému zamestnávateľovi trval nepretržite po celý kalendárny rok a odpracoval aspoň 60 dní. Ak by zamestnancovi skončil pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa v priebehu kalendárneho roka, podmienka odpracovania aspoň 60 dní by bola splnená, potom mu vzniká nárok na pomernú časť dovolenky, ktorej výška predstavuje jednu dvanástinu dovolenky za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru. Ak by však zamestnanec neodpracoval u toho istého zamestnávateľa 60 dní a odpracoval by aspoň 21 dní, vzniká mu nárok na dovolenku za odpracované dni, pričom táto by predstavovala výšku jednej dvanástiny za každých odpracovaných 21 dní v príslušnom kalendárnom roku. V praxi to teda znamená, že keby zamestnanec odpracoval napríklad len 20 dní, nemá nárok na žiadnu dovolenku. Zamestnancovi, ktorý celý rok pracuje pod zemou pri ťažbe nerastov alebo pri razení tunelov a štôlní, a zamestnancovi, ktorý vykonáva práce zvlášť ťažké alebo zdraviu škodlivé, patrí dodatková dovolenka v dĺžke jedného týždňa. Ak zamestnanec za týchto podmienok pracuje len časť kalendárneho roka, patrí mu za každých 21 takto odpracovaných dní 1/12 dodatkovej dovolenky. Ďalej je tiež potrebné si uvedomiť, že nárok na dovolenku sa u zamestnanca posudzuje vždy každý rok nanovo.

Autori: Ing. Martina Švaňová
Právny stav od: 1. 6. 2016
Právny stav do: 31. 12. 2019
Dátum publikácie: 30. 6. 2016
Prameň: Práca, mzdy a odmeňovanie / PaM - 2016 / PaM - 6/2016
Oblasti práva: Pracovné právo / Pracovné právo a personalistika / PersonalistikaObsah

 

Vážený návštevník,
prístup do tejto sekcie majú len registrovaní užívatelia portálu
s predplateným prístupom.

 

Prihláste sa kliknutím na nasledujúci odkaz:

 

 epi-notebook

Prístup k EPI Právnym systémom
a ostatným online produktom
si môžete zakúpiť v našom e-shope:

 

Máte otázky?
V prípade, že potrebujete viac informácií, môžete nás kedykoľvek kontaktovať

 

 

 

Registračný formulár nájdete na tomto odkaze: REGISTRÁCIA


V prípade, že ste registrovaný na portáli www.epi.sk, www.pp.sk, www.vssr.sk www.danovecentrum.sk, www.mzdovecentrum.sk, www.manazerskecentrum.sk, www.profivzdelavanie.sk alebo www.zakon.sk môžete na prihlásenie použiť prihlasovacie meno a heslo z týchto portálov.

Autor: Ing. Martina Švaňová

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace odborné články

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2020, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.