Účtovanie kryptomeny

Spoločník vlastní kryptomenu, s ktorou by chcel obchodovať a faktúry vystavovať z vlastnej s. r. o. Ako sa daná kryptomena zaúčtuje v spoločnosti? Existuje nejaké usmernenie, ktorým sa majú klienti riadiť?

Autori: Ing. Zuzana Uríková
Dátum publikácie: 12. 2. 2018


Kryptomena predstavuje v praxi bitcoin. Bitcoin je celosvetová virtuálna decentralizovaná mena s vlastnosťami zlata založená na technológii blockchain, kryptografii, P2P sieťach a open-source.
Bitcoiny sú vydávané a riadené bez ústredného orgánu, a preto neexistuje žiadna vláda alebo banka, ktorá by mohla akýmkoľvek spôsobom menu ovplyvniť.
Momentálne nie je metodické usmernenie FR SR ani súdne rozhodnutie, preto bitcoiny ani zákon o dani z príjmov nerieši.
Ak by išlo o jednorazový predaj, považoval by sa za ostatný príjem podľa § 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.

 

Príklad z praxe je skrátený, jeho celé znenie nájdete:  Účtovanie kryptomeny

Autor: Ing. Zuzana Uríková

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiaci Finančný spravodajca


S-EPI, s.r.o. © 2010-2018, všetky práva vyhradené