Daňová povinnosť k DPH pri predaji cez e-shop

Slovenská spoločnosť s r. o., mesačný platiteľ DPH, prostredníctvom e-shopu dodáva zákazníkom, nezdaniteľným osobám, tovar na dobierku. Tovar na základe objednávok od zákazníkov objednáva u českého dodávateľa, ktorý ho odovzdáva českému dopravcovi, ktorý pre slovenskú s. r. o. zaisťuje dopravu tohto tovaru priamo k zákazníkom v SR. Faktúry doručuje spolu s tovarom zákazníkom český dopravca. Faktúry vystavuje slovenská s. r. o. cez e-shop na základe objednávok pred dodaním tovaru, aby ich mal dopravca k dispozícii.

Z dôvodu vyťaženosti dopravcu sa stáva, že medzi dodaním tovaru zákazníkovi a dátumom dodania uvedeným na faktúre dochádza k viacdňovým posunom. Všeobecne platí, že daňová povinnosť pri dodaní tovaru vzniká dňom dodania tovaru.

Má slovenská firma  brať pre účely DPH do úvahy deň dodania tovaru uvedený na faktúrach alebo skutočný dátum dodania tovaru zákazníkovi?

Problém je hlavne na prelome mesiacov, keď na faktúre je uvedený dátum dodania z predchádzajúceho mesiaca a dodanie tovaru zákazníkovi bolo až v nasledujúcom mesiaci. Faktúru doručuje dopravca.

Autori: Ing. Nora Šišková
Právny stav od: 1. 5. 2004
Dátum publikácie: 18. 11. 2015


 

Vážený návštevník,
prístup do tejto sekcie majú len registrovaní užívatelia portálu
s predplateným prístupom.

 

Prihláste sa kliknutím na nasledujúci odkaz:

 

 epi-notebook

Prístup k EPI Právnym systémom
a ostatným online produktom
si môžete zakúpiť v našom e-shope:

 

Máte otázky?
V prípade, že potrebujete viac informácií, môžete nás kedykoľvek kontaktovať

 

 

 

Registračný formulár nájdete na tomto odkaze: REGISTRÁCIA


V prípade, že ste registrovaný na portáli www.epi.sk, www.pp.sk, www.vssr.sk www.danovecentrum.sk, www.mzdovecentrum.sk, www.manazerskecentrum.sk, www.profivzdelavanie.sk alebo www.zakon.sk môžete na prihlásenie použiť prihlasovacie meno a heslo z týchto portálov.

Autor: Ing. Nora Šišková

Súvisiace odborné články

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2020, všetky práva vyhradené