Účtovanie refundácie mzdy a povinného poistného prostredníctvom národného projektu cez MPC v organizácii (cirkevnej strednej škole)

Cirkevná stredná škola má postavenie neziskovej organizácie. Ako postupovať pri účtovaní, ak škola vypláca mesačne mzdové náklady na pedagogického asistenta, (Národný projekt Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov cez MPC) z vlastných prostriedkov a nasledujúci mesiac žiada refundáciu z MPC (za predchádzajúci mesiac). Náhradu mzdy zamestnancovi účtuje na ťarchu účtu 521 - Mzdové náklady oproti účtu 331 - Zamestnanci. Zákonné sociálne a zdravotné poistenie účtuje na ťarchu účtu 524 - Zákonné sociálne poistenie.

V tomto prípade ide teda o náhradu výdavkov. Škola ako zamestnávateľ vykazuje účty 521 a 524, pretože je platiteľom povinného poistného do Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní za zamestnanca a zamestnávateľa.

Má škola tieto nákladové účty ponížiť o pripísané (refundované) finančné prostriedky oproti účtu 315 (378) alebo ich pripísať na účet výnosov? Postupuje správne, prípadne ako postupovať a aké účty má použiť?

Autori: Ing. Bernardína Jedináková
Právny stav od: 1. 1. 2021
Dátum publikácie: 3. 3. 2021 

Vážený návštevník,
prístup do tejto sekcie majú len registrovaní užívatelia portálu
s predplateným prístupom.

 

Prihláste sa kliknutím na nasledujúci odkaz:

 

 epi-notebook

Prístup k EPI Právnym systémom
a ostatným online produktom
si môžete zakúpiť v našom e-shope:

 

Máte otázky?
V prípade, že potrebujete viac informácií, môžete nás kedykoľvek kontaktovať

 

 

 

Registračný formulár nájdete na tomto odkaze: REGISTRÁCIA


V prípade, že ste registrovaný na portáli www.epi.sk, www.pp.sk, www.vssr.sk www.danovecentrum.sk, www.mzdovecentrum.sk, www.manazerskecentrum.sk, www.profivzdelavanie.sk alebo www.zakon.sk môžete na prihlásenie použiť prihlasovacie meno a heslo z týchto portálov.

Autor: Ing. Bernardína Jedináková

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

  • 601/2007 Z. z. Oznámenie o opatrení o postupoch účtovania pre nepodnikateľské subjekty

S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.