Práca nadčas

Štátna príspevková organizácia (múzeum) odmeňuje zamestnancov podľa zákona č. 553/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.

Ustanovenie § 19 ods. 1 druhá veta zákona č. 553/2003 Z. z. hovorí:

„Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inom dohodnutom čase po vykonaní práce nadčas, patrí zamestnancovi zvýšenie podľa prvej vety.“

1. Aká je horná = najneskoršia lehota na čerpanie náhradného voľna za prácu nadčas pre zamestnancov odmeňovaných podľa zákona č. 553/2003 Z. z.?

Zákonník práce určuje v § 121 ods. 4 lehotu do 4 mesiacov od vzniku práce nadčas, ovplyvňuje toto ustanovenie Zákonníka práce určenie hornej hranice – najneskoršej lehoty pre čerpanie náhradného voľna bez zvýšenia uvedeného v prvej vete § 19 zákona č. 553/2003 Z. z.? Môže si zamestnávateľ napríklad určiť interným predpisom čerpanie náhradného voľna za prácu nadčas najneskôr do jedného roka odo dňa vzniku práce nadčas?

2. Pre určenie ročného počtu hodín najviac prípustnej práce nadčas sa zamestnávateľ riadi len Zákonníkom práce – konkrétne § 97 ods. 7, 8 a 10?

Autori: Ing. Alena Bajčíková
Právny stav od: 1. 1. 2004
Dátum publikácie: 9. 1. 2018 

Vážený návštevník,
prístup do tejto sekcie majú len registrovaní užívatelia portálu
s predplateným prístupom.

 

Prihláste sa kliknutím na nasledujúci odkaz:

 

 epi-notebook

Prístup k EPI Právnym systémom
a ostatným online produktom
si môžete zakúpiť v našom e-shope:

 

Máte otázky?
V prípade, že potrebujete viac informácií, môžete nás kedykoľvek kontaktovať

 

 

 

Registračný formulár nájdete na tomto odkaze: REGISTRÁCIA


V prípade, že ste registrovaný na portáli www.epi.sk, www.pp.sk, www.vssr.sk www.danovecentrum.sk, www.mzdovecentrum.sk, www.manazerskecentrum.sk, www.profivzdelavanie.sk alebo www.zakon.sk môžete na prihlásenie použiť prihlasovacie meno a heslo z týchto portálov.

Autor: Ing. Alena Bajčíková

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2022, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.