Náhrada platu za nevyčerpanú dovolenku u profesionálnych vojakov

Započítavajú sa profesionálnym vojakom v zmysle zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov do dovolenky aj dni nepretržitého odpočinku, t. j. soboty a nedele?

Z čoho sa vypočítava nárok na dovolenku – z pracovného času, ktorý musí vojak odpracovať, alebo zo mzdy, keďže podľa § 156 ods. 2 služobný plat na účely tohto zákona tvorí súčet zložiek platu určených mesačnou sumou? Zákon č. 281/2015 Z. z. nahradil zákon č. 346/2005 Z. z. od 1. 1. 2016. Podľa § 93 ods. 2 zákona č. 346/2005 Z. z. sa do dovolenky započítava šesť sobôt a šesť nedieľ. Takže sa dovolenky do 31. 12. 2015 sledovali na pracovné a nepracovné dni. Novým zákonom sa toto paragrafové znenie vynechalo. Služobný čas vojakov je stanovený na 40 hodín týždenne, rozdelený je do 5 pracovných dní. Ide o to, že vojaci si uplatňujú náhradu za nevyčerpanú dovolenku aj počas sobôt a nedieľ, ako to bolo v zákone č. 346/2005 a je názor, že preplácanie dovolenky je nad ustanovenie zákona.

Autori: Ing. Alena Bajčíková
Právny stav od: 1. 1. 2016
Dátum publikácie: 15. 8. 2016 

Vážený návštevník,
prístup do tejto sekcie majú len registrovaní užívatelia portálu
s predplateným prístupom.

 

Prihláste sa kliknutím na nasledujúci odkaz:

 

 epi-notebook

Prístup k EPI Právnym systémom
a ostatným online produktom
si môžete zakúpiť v našom e-shope:

 

Máte otázky?
V prípade, že potrebujete viac informácií, môžete nás kedykoľvek kontaktovať

 

 

 

Registračný formulár nájdete na tomto odkaze: REGISTRÁCIA


V prípade, že ste registrovaný na portáli www.epi.sk, www.pp.sk, www.vssr.sk www.danovecentrum.sk, www.mzdovecentrum.sk, www.manazerskecentrum.sk, www.profivzdelavanie.sk alebo www.zakon.sk môžete na prihlásenie použiť prihlasovacie meno a heslo z týchto portálov.

Autor: Ing. Alena Bajčíková

Súvisiace dôvodové správy

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2020, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.