Dobré mravy a súčasná slovenská právna prax

Článok je pokračovaním autorových odborných článkov s tematikou dobrých mravov, publikovaných v č. 7-8/2008 a v č. 1/2009. Článok je zamyslením sa nad chápaním dobrých mravov v slovenskej právnej praxi všeobecne, nad ich funkciou v práve, nad potrebou razantného prechodu od normativistického chápania práva, ktoré má pôvod v autoritatívnom režime bližšie k prirodzenoprávnemu výkladu právnych noriem a v rámci neho k výraznejšej aplikácii pojmu dobrých mravov a príslušných civilno-právnych zákonných ustanovení v právnej praxi. S týmto zámerom autor v skratke sumarizuje najznámejšie koncepcie dobrých mravov z okolitých štátov, ktorých právna kultúra je nám blízka, pričom ponúka i vlastnú charakteristiku dobrých mravov, založenú na podrobnej logickej analýze dotknutých spoločenských vzťahov.

Autori: Mgr. Stanislav Irsák
Dátum publikácie: 22. 2. 2010
Prameň: Bulletin slovenskej advokácie / Bulletin SAK - 2010 / Bulletin SAK - 1-2/2010
Oblasti práva: Občianske právo / Občianske právo 

Vážený návštevník,
prístup do tejto sekcie majú len registrovaní užívatelia portálu
s predplateným prístupom.

 

Prihláste sa kliknutím na nasledujúci odkaz:

 

 epi-notebook

Prístup k EPI Právnym systémom
a ostatným online produktom
si môžete zakúpiť v našom e-shope:

 

Máte otázky?
V prípade, že potrebujete viac informácií, môžete nás kedykoľvek kontaktovať

 

 

 

Registračný formulár nájdete na tomto odkaze: REGISTRÁCIA


V prípade, že ste registrovaný na portáli www.epi.sk, www.pp.sk, www.vssr.sk www.danovecentrum.sk, www.mzdovecentrum.sk, www.manazerskecentrum.sk, www.profivzdelavanie.sk alebo www.zakon.sk môžete na prihlásenie použiť prihlasovacie meno a heslo z týchto portálov.

Autor: Mgr. Stanislav Irsák

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2020, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.