Zamestnanci môžu zamestnávateľa požiadať o zúčtovanie do polovice februára

O vykonanie ročného zúčtovania preddavkov za rok 2016 môžu zamestnanci zamestnávateľa požiadať najneskôr do 15. februára, ak v roku 2016 poberali len príjmy zo závislej činnosti.

Autori: SITA a.s.
Dátum publikácie: 3. 2. 2017SITA | 2.2.2017

Zamestnancom ostávajú posledné dva týždne na to, aby požiadali svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. Inak si budú musieť podať daňové priznanie sami do konca marca. O vykonanie ročného zúčtovania preddavkov za rok 2016 môžu zamestnávateľa požiadať najneskôr do 15. februára, ak v roku 2016 poberali len príjmy zo závislej činnosti. Zamestnávateľ je potom povinný ročné zúčtovanie urobiť do 31. marca 2017 a prípadný preplatok na dani zamestnancovi vrátiť pri vyúčtovaní mzdy za apríl 2017 a do konca apríla mu doručiť doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní. Upozorňuje na to finančná správa. 

Ak zamestnanec nepožiada o ročné zúčtovanie, zamestnávateľ mu do 10. marca vystaví a doručí potvrdenie o príjme za rok 2016. Tento termín platí v prípade, ak zamestnanec podáva daňové priznanie. V prípade, ak požiada o vystavenie potvrdenia na účely žiadosti o ročné zúčtovanie u iného zamestnávateľa, musí mu ho zamestnávateľ vystaviť do 10. februára. V tomto prípade ho však o to musí požiadať najneskôr do 5. februára.

V spomínanom prípade, ak zamestnanec počas roka pracuje u viacerých zamestnávateľov, o ročné zúčtovanie môže požiadať u toho, u ktorého si uplatňovať nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka ako u posledného. Tomu zároveň predloží potvrdenia o príjmoch za rok 2016 od všetkých zamestnávateľov. Ak si nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka neuplatňoval u žiadneho zamestnávateľa, o ročné zúčtovanie môže požiadať ktoréhokoľvek z nich a doloží potvrdenia o príjme od ostatných zamestnávateľov.

Ako ďalej informuje finančná správa, v prípade, ak zamestnanec nepožiada o vykonanie ročného zúčtovania v stanovenom termíne, alebo jeho zamestnávateľ zanikol bez právneho nástupcu, musí si podať daňové priznanie sám. To platí, ak jeho celková suma zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti za vlaňajšok prekročí 1 901,67 eura. Podať daňové priznanie však môže, aj ak bol úhrn príjmov nižší, ako uvedená suma v prípade, že mu z príjmu boli zrazené preddavky na daň.

 

© 2017, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.

Súvisiace dokumenty

Súvisiace odborné články

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.