Prehľad ďalších mimoriadnych opatrení vo finančnej oblasti (COVID-19)

Zákon č. 96/2020 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti prináša napr. oslobodenie od povinnosti platenia preddavkov na daň, zvýhodnený odpočet daňovej straty, úpravu daňových preplatkov a nedoplatkov, úpravy v použití podielu zaplatenej dane,...

Autori: Ing. Vladimír Pastierik
Dátum publikácie: 28. 4. 2020tt_spendliky-v-kalendari

Národná rada SR schválila zákon č. 96/2020 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19, v znení zákona č. 75/2020 Z. z. s účinnosťou od 25. apríla 2020.

Ďalej vyberáme niektoré opatrenia; v praxi je potrebné používať úplné znenie zákona.

A. Opatrenia v oblasti dane z príjmov

Preddavky na daň z príjmov

Preddavky na daň z príjmov – splatné počas obdobia pandémie sa neplatia za obdobie bezprostredne nasledujúce po období, v ktorom daňovníkovi poklesli tržby najmenej o 40 % v porovnaní s rovnakým obdobím (mesiac, štvrťrok) minulého roka.

Neplatenie preddavkov si treba uplatniť predložením vyhlásenia o splnení podmienok správcovi dane, a to najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty splatnosti preddavku, prvýkrát na preddavky splatné v mesiaci máj 2020 (§ 24a ods. 1).

Príklad č. 1

Pre platenie preddavkov za máj 2020 bude rozhodujúce, či tržby dotyčného daňovníka za apríl 2020 budú najmenej o 40 % nižšie ako tržby dosiahnuté v apríli 2019. Podľa dôvodovej správy sa uvedené nezaplatené preddavky nebudú doplácať po skončení pandémie, pričom daňová povinnosť sa vyrovná až podaním daňového priznania za rok 2020.

 

Článok je skrátený, celé znenie nájdete v produkte EPI Odborné články:

Mimoriadne opatrenia vo finančnej oblasti (COVID-19) – zákon č. 96/2020 Z. z.

 

Súvisiace aktuality

Súvisiace odborné články

Súvisiace vzory zmlúv a právnych podaní

Súvisiace dôvodové správy

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

  • 67/2020 Z. z. Zákon o mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením choroby COVID-19

S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.