Zmeny v platení koncesionárskych poplatkov pre podnikateľov

Príspevok približuje povinnosti podnikateľov ako aj jednotlivé zmeny, ktoré prináša novela zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované RTVS od 1.7.2021.

Autori: JUDr. Stanislava Žáková
Dátum publikácie: 25. 8. 2021tt_zeleny-paragraf-medzi-ciernymi

Platenie, vyberanie a vymáhanie koncesionárskych poplatkov upravuje zákon č. 340/2012 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len: „zákon“). Ako už zo samotného názvu zákona vyplýva, koncesionárske poplatky predstavujú úhradu za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska (ďalej aj „RTVS“), a to v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania.

Dňa 1. 7. 2021 vstúpil do účinnosti zákon č. 126/2021 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 340/2012 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len: „novela“).

Úlohou tohto príspevku je priblížiť povinnosti podnikateľov v oblasti koncesionárskych poplatkov, ako aj jednotlivé zmeny, ktoré im novela prináša.

Platiteľ koncesionárskych poplatkov

Platiteľom koncesionárskych poplatkov je v zmysle ust. § 3 zákona:

  • fyzická osoba, ktorá je evidovaná dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti ako odberateľ elektriny v domácnosti v odbernom mieste, a to pre spotrebu v byte alebo v rodinnom dome;
  • zamestnávateľ, ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťa­hu zamestnáva aspoň troch zamestnancov.

Fyzická osoba je povinná platiť koncesionárske poplatky na základe odberu elektriny v domácnosti, bez ohľadu na to, či vlastní zariadenie, prostredníctvom ktorého môže využiť služby verejnosti poskytované RTVS. Zákon však upravuje výnimky, kedy fyzická osoba nemusí koncesionárske poplatky platiť.

Obsah:

Platiteľ koncesionárskych poplatkov
Vyberateľ koncesionárskych poplatkov
Sadzba koncesionárskych poplatkov
Platenie koncesionárskych poplatkov
Evidencia platiteľov
Vymáhanie koncesionárskych poplatkov 

 

Odborný článok je uvedený v skrátenom znení. Jeho celé znenie článku nájdete v produkte EPI Odborné články:

Ktorí podnikatelia majú povinnosť platiť koncesionárske poplatky a čo sa mení od 1. 7. 2021?

Súvisiace odborné články

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

  • 340/2012 Z. z. Zákon o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska

S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.