Nekalé fúzie spoločností sú už nelegálne

Od 8. novembra 2017 nadobudla účinnosť časť novely Obchodného zákonníka, ktorá špekulatívne zlučovanie firiem a s tým spojené zbavovanie sa dlhov stavia mimo zákon.

Autori: SITA a.s.
Dátum publikácie: 9. 11. 2017SITA | 8.11.2017

Služby firiem, ktoré ponúkajú „rýchlu a spoľahlivú likvidáciu všetkých druhov spoločností", sú už na Slovensku nelegálne.

Účinnosť totiž nadobudla časť novely Obchodného zákonníka, ktorá špekulatívne zlučovanie firiem a s tým spojené zbavovanie sa dlhov stavia mimo zákon. "Ak by výsledkom fúzie dvoch firiem bola spoločnosť v úpadku, ich splynutie nebude možné. Spoločnosti v konkurze či v likvidácii nebudú môcť byť zlučované vôbec," informovalo tlačové oddelenie ministerstva spravodlivosti.

Väčšina zmien z novely Obchodného zákonníka nadobudne účinnosť až 1. januára 2018, no poslanci posunuli účinnosť časti novely (o špekulatívnom zlučovaní firiem) pozmeňujúcim návrhom v parlamente, a tá tak už platí. „Toto považujem za veľmi dôležitú zmenu v Obchodnom zákonníku a som rada, že aj poslanci si tému osvojili. Dokonca natoľko, že presadili, aby novela Obchodného zákonníka v časti, ktorá sa týka fúzií, bola účinná už dňom vyhlásenia v Zbierke a nečakali sme až do 1. januára 2018,“ zhodnotila podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Účinná bude aj trestnosť prevodu obchodných podielov na tzv. „biele kone“.

Ministerstvo spravodlivosti SR však informuje, že ak bol návrh zmluvy o splynutí, zlúčení alebo projektu rozdelenia spoločnosti schválený pred dňom nadobudnutia účinnosti tohto zákona a návrh na zápis splynutia, zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti do obchodného registra bol podaný najneskôr do 90 dní odo dňa nadobudnutia účinnosti tohto zákona, v tomto prípade platí právna úprava účinná do 7. novembra 2017.

Po 1. januári 2018 nadobudnú účinnosť ďalšie zmeny z novely Obchodného zákonníka, ktoré majú vykonávať opatrenia proti vymenovaniu tzv. „bielych koní“ do funkcie štatutára, vyššiu mieru zodpovednosti štatutárov, ale aj ďalšie opatrenia, ktorých cieľom je zlepšiť kvalitu podnikateľského prostredia na Slovensku, dodáva ministerstvo.

 

© 2017, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.

Súvisiace odborné články

Súvisiace aktuality

Súvisiace dôvodové správy

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.