Zdroje neziskoviek z 2 % dane vlani prevýšili 60 mil. eur

Zdroje pre neziskový sektor z podielu z dane z príjmov rastú. V minulom roku z asignácie dane za rok 2015 získal tretí sektor spolu 61,6 mil. eur, čo bolo o 7 mil. eur viac ako rok predtým.

Autori: SITA a.s.
Dátum publikácie: 6. 2. 2017SITA | 5.2.2017

Zdroje pre neziskový sektor z podielu z dane z príjmov rastú. Potvrdzujú to údaje rezortu financií aj finančnej správy, podľa ktorých v minulom roku z asignácie dane za rok 2015 získal tretí sektor spolu 61,6 mil. eur, čo bolo o 7 mil. eur viac ako rok predtým. Ministerstvo financií tento rast pripisuje aj stabilizácii 2 % dane cez podpísané memorandum o stabilite a transparentnosti daňového financovania mimovládnych organizácií. Firmy a podnikatelia podporili zo svojich daní neziskovky sumou 34,6 mil. eur, fyzické osoby čiastkou 27 mil. eur.

Ako dodáva finančná správa, spomínaný balík si rozdelí spolu 13 293 neziskových organizácií a nadácií. Finančná správa zároveň po prvýkrát počas januára rozoslala organizáciám aj oznámenia o menách darcov, ktorí súhlasili so zverejnením svojich údajov. "Rozoslaných bolo zhruba 12 500 listov, pričom daňovníci, ktorých mená sme neziskovkám oznámili, museli vo vyhlásení súhlasiť so zverejnením svojho mena zaškrtnutím príslušného políčka," uvádza finančná správa.

Podmienky fungovania tretieho sektora by sa však z hľadiska financovania a daní mohli v budúcnosti opäť zlepšiť. Minister financií Peter Kažimír totiž v uplynulom týždni na rokovaní so zástupcami neziskoviek otvorili aj debatu o zdaňovaní, resp. nezdaňovaní jednotlivých príjmov daňovníkov nezaložených alebo nezriadených na účely podnikania. Ide najmä o príjmy z majetku, nájomného, reklamy, a inej zárobkovej činnosti s cieľom podporiť niektoré činnosti neziskových organizácií. O tejto téme by mali začať odborné konzultácie.

Minister so zástupcami tretieho sektora preberal aj aktuálnu situáciu okolo spustenia charitatívnej lotérie. "Minister financií a signatári memoranda sa dohodli na začatí vzájomných konzultácií ohľadom nájdenia mechanizmu na jej spustenie v prostredí Slovenskej republiky," konštatoval rezort financií. 

 

© 2017, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.

Súvisiace odborné články

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.