Prvé hodnotenie spoľahlivosti daňovníkov chystá daňová správa na budúci rok

Systém hodnotenia daňovej spoľahlivosti bude zohľadňovať zhruba 40 kritérií zameraných predovšetkým na riadnosť a včasnosť plnenia daňových povinností.

Autori: SITA a.s.
Dátum publikácie: 8. 11. 2017SITA | 6.11.2017

Spoľahlivým daňovým subjektom sa dostane špeciálneho prístupu zo strany daňových úradov. Avizuje to prezident finančnej správy František Imrecze v nadväznosti na pokračujúci proces prípravy zavádzania indexu daňovej spoľahlivosti. Práve ten by mal už v budúcom roku daniarom prvýkrát ukázať, ktoré daňové subjekty sú spoľahlivé, ktoré menej spoľahlivé, a ktoré nespoľahlivé.

Pravdepodobne sa tak stane v druhej polovici roka, po odovzdaní daňových priznaní za rok 2017.

Index daňovej spoľahlivosti budú vypočítavaný automaticky na základe zhruba štyroch desiatok kritérií. Finančná správa ich konkrétne zatiaľ nezverejnila, chce totiž o nich ešte diskutovať s relevantnými inštitúciami. V pracovnom návrhu sú však podľa Imreczeho prednostne zamerané na riadnosť a včasnosť plnenia daňových povinností. Samotný vzorec výpočtu finančná správa zverejňovať ani neplánuje, rozhodujúce kritériá by sa však daňovníci dozvedieť mali. Rovnako si zatiaľ finančná správa nechá aj hodnotenie subjektov pre seba a hodnoty indexu pre jednotlivých daňovníkov zverejňovať nebude.

V súvislosti so zavádzaním indexu pritom pokračuje aj ďalšia reforma finančnej správy. Podľa jej prezidenta sa bude transformovať daňový úrad pre vybrané daňové subjekty, v ktorom zostanú iba spoľahlivé daňové subjekty. Tie by mali mať iný daňový režim. „Budú mať koordinátora na strane finančnej správy, budú mať menej kontrol, viac konzultácií a budú vedieť viac o procesoch finančnej správy,“ povedal Imrecze s tým, že malo by to prispieť k dobrovoľnému plneniu daňových povinností. „Aby finančná správa bola partnerom, a nie strašidlom,“ dodal na pondelňajšom brífingu.

Predzvesťou hodnotenia spoľahlivosti daňovníkov bude pritom už v tomto roku informovanie subjektov, ktoré majú na daňovom úrade nezrovnalosti. Podľa Imreczeho im totiž daňové úrady budú rozposielať upozornenia. „Už tento rok sa stretnú daňové subjekty s takzvaným soft warningom, čo bude akési upozornenie priateľskou formou. Prvé dve budeme realizovať tento rok a bude to v novembri začiatkom decembra,“ tvrdí prezident finančnej správy.

Daňoví poradcovia tieto novinky na finančnej správe vítajú, hoci detaily hodnotenia daňových subjektov zatiaľ známe nie sú. „Nakoľko ešte nie je presne zadefinované, aké kritériá budú stanovené za účelom určenia spoľahlivého subjektu, je zatiaľ zložité hovoriť o konkrétnych pozitívach. Predpokladáme však, že zavedenie takéhoto Indexu daňovej spoľahlivosti má motivovať podnikateľov správať sa zodpovedne voči finančnej správe, a preto očakávame, že by sa malo zlepšiť podnikateľské prostredie pre takéto subjekty,“ tvrdí Mária Janušková zo Slovenskej komory daňových poradcov. Od finančnej správy preto očakáva zmenu zo súčasného represívneho prístupu k proklientskemu prístupu voči subjektom.

Podľa Januškovej by tak mohol byť za nespoľahlivý subjekt označený daňovník, ktorý nepodáva, alebo oneskorene podáva daňové priznania, kontrolné výkazy k dani z pridanej hodnoty, či neplatí, alebo neskoro platí daňové povinnosti. František Imrecze pritom hovorí, že nespoľahlivé alebo menej spoľahlivé firmy budú musieť počítať aj s častejšími daňovými kontrolami. Kapacít na to bude podľa neho dosť, keďže o to menej kontrol budú musieť urobiť u spoľahlivých subjektov.

Spoľahlivým daňovým subjektom by tak podľa daňových poradcov malo zavedenie indexu priniesť výhody smerujúce k výraznému administratívnemu odbremeneniu. „Napríklad by malo dôjsť k zníženiu daňových kontrol, prípadne k ich rýchlemu ukončeniu, skráteniu lehôt, 'milé' upozornenia v prípade, že takýto spoľahlivý subjekt opomenul svoju povinnosť bez okamžitého vyrubenia pokuty. V takomto prípade by finančná správa mala viac priestoru efektívne sa venovať nespoľahlivým subjektom,“ dodáva Janušková.

 

© 2017, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.

Súvisiace odborné články

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.