Predaj s.r.o. s pozastavenou živnosťou

Ak fyzická osoba chce kúpiť spoločnosť s ručením obmedzeným, je to možné aj počas obdobia, v ktorom má táto spoločnosť pozastavenú činnosť?

Autori: Ing. Martina Oravcová
Dátum publikácie: 31. 8. 2020



Image5347

Otázka:

Ak fyzická osoba chce kúpiť spoločnosť s ručením obmedzeným, je to možné aj počas obdobia, v ktorom má táto spoločnosť pozastavenú činnosť?

Odpoveď:

Kúpa spoločnosti s ručením obmedzeným je v zásade možná dvoma spôsobmi: buď na základe zmluvy o prevode obchodného podielu alebo na základe zmluvy o predaji podniku. Na účely tejto odpovede predpokladáme, že fyzická osoba chce kúpiť obchodný podiel v s. r. o.

Prevod obchodného podielu v spoločnosti s ručením obmedzeným upravuje Obchodný zákonník v ustanovení § 115.

Obchodný zákonník v § 115 ods. 3 ustanovuje zákaz prevodu obchodného podielu v prípade, ak sa voči spoločnosti vedie konanie o jej zrušení, ak je spoločnosť zrušená súdom alebo na základe rozhodnutia súdu, alebo ak voči spoločnosti pôsobia účinky vyhlásenia konkurzu alebo povolenia reštrukturalizácie.

S účinnosťou od 1. októbra 2020 spoločník nemôže previesť svoj obchodný podiel aj vtedy, ak je ako povinný vedený v registri vydaných poverení na vykonanie exekúcie podľa osobitného zákona. Súčasne od uvedeného dátumu nadobudnúť obchodný podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným prevodom nemôže osoba, ktorá je ako povinný vedená v registri vydaných poverení na vykonanie exekúcie podľa osobitného zákona.

Pokiaľ chce fyzická osoba kúpiť obchodný podiel v s. r. o., na prípad pozastavenej živnosti u s. r. o. sa zákaz prevodu obchodného podielu nevzťahuje.

Odpoveď je skrátená, jej celé znenie nájdete v produkte EPI Príklady z praxe:

Kúpa obchodného podielu

 

Autor: Ing. Martina Oravcová

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2020, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.