Používanie auta konateľom aj na súkromné účely

Konateľ pridelené služobné vozidlo používa aj na súkromné účely. Nevedie knihu jázd, ani sa mu nezdaňuje 1 % obstarávacej ceny vozidla. Ako sa má postupovať vo väzbe na uplatňovanie daňových výdavkov pri majetku?

Autori: Ing. Nadežda Cígerová
Dátum publikácie: 15. 5. 2018Otázka: 

Konateľ spoločnosti má v pracovnej zmluve zadefinované, že môže pridelené služobné vozidlo používať aj na súkromné účely. Nevedie knihu jázd, ani sa mu nezdaňuje 1 % obstarávacej ceny vozidla. Ako sa má postupovať vo väzbe na uplatňovanie daňových výdavkov pri majetku, ktorý môže mať charakter osobnej potreby? Všetky náklady týkajúce sa vozidla (odpisy, opravy, PHL, poistenie havarijného a zmluvného poistenia) môže spoločnosť ponechať v daňových výdavkoch vo forme paušálnych výdavkov, len vo výške 80 %?

Odpoveď:

V danom prípade má konateľ v pracovnej zmluve definované, že môže auto používať aj na súkromné účely. Malo by sa mu zdaňovať 1 % zo vstupnej ceny vozidla. V takom prípade sa všetky náklady daňovo uznajú, t. j. vo výške 100 %, nie 80 %. Nie je správne, že sa nepeňažný príjem neuplatňuje.

Znenie odpovede je krátené, jej celé znenie nájdete v produkte Príklady z praxe:

Používanie auta konateľom aj na súkromné účely

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.