NR SR schválila novelu školského zákona

NR SR po viacerých odkladoch schválila dňa 30. 6. 2015 novelu školského zákona. Najviac diskutovanou bola zmena o právomociach miest, obcí a žúp pri voľbe riaditeľa základnej či strednej školy.

Autori: S-EPI, s.r.o.
Dátum publikácie: 1. 7. 2015Sledované štádium legislatívneho procesu
Vláda SR1. čítanie (NR SR)2. čítanie (NR SR)3. čítanie (NR SR)prezident SR 

Dnes pri voľbe riaditeľa o kandidátoch rozhoduje Rada školy. V nej sú zástupcovia rodičov, učiteľov, ale aj nepedagogických zamestnancov a ľudia nominovaní mestom, obcou alebo župou.

Voľba riaditeľa školy je hlavná kompetencia Rady školy. Inak má v mnohých veciach slovo zriaďovateľ – teda obec, mesto či župa.

Od septembra bude mať zastupiteľstvo silnejšie postavenie.

Poslanci zastupiteľstva by mohli odmietnuť zvoleného riaditeľa dvakrát po sebe. Druhýkrát by už musel mať nesúhlas trojpätinovú podporu miestnych poslancov. Ak by ho dvakrát odmietli, v ďalšej voľbe by už nerozhodovala Rada školy, ale mesto či obec, ktoré školu zriadili.

Zmeny v školskom zákone sa dotknú aj malých tried. Poslanci schválili návrh opozičného poslanca Martina Poliačika, aby mohli byť aj triedy s menším počtom žiakov, než je ministerstvom určený počet – 17 žiakov. Tento návrh bol mierený najmä na menšie školy či konzervatóriá.

Okrem voľby riaditeľa zákon prináša aj ďalšie novinky. Do prvého ročníka sa po novom budú deti zapisovať neskôr. Miesto  od 15. januára do 15. februára pôjdu na zápis až v apríli.

Osemročné gymnáziá dostali dva roky navyše. Počet žiakov na osemročných gymnáziách má klesať. Podľa dnes platných pravidiel mal ich počet klesnúť do školského roku 2016/2017. Ministerstvo navrhlo túto dobu predĺžiť o dva roky.

 

Ďalej štát vytvorí centrálny register, kam budú musieť školy posielať rôzne údaje. Ak škola spracuje údaje nesprávne alebo ich nespracuje vôbec, bude môcť dostať pokutu až do 5000 eur.

Ďalšia zmena sa týka prestupov. Žiak, ktorý nastúpi na určitý odbor na strednej odbornej škole, nebude môcť od septembra na tej istej škole prestúpiť na iný odbor. Môže zmeniť školu a tam by mohol ísť aj na iný odbor, no nesmie si zmeniť odbor v rámci jednej školy.

Ministerstvo to odôvodňuje tým, že sa možnosť prestupu zneužívala. Žiak, ktorého prijali do učebného odboru na strednej odbornej škole, nemusel totiž robiť príjimacie skúšky.

Takéto prestupy sú podľa ministerstva neetické, najmä s ohľadom na žiakov, ktorí na prijímacie skúšky museli ísť a nevzali ich pre nedostatok miesta. Preto zavádzajú aj povinné rozdielové skúšky pri zmene študijného alebo učebného odboru.

zdroj: dennikn.sk


S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.