Maximálne nemocenské dávky sa od januára zvýšili

Od začiatku tohto roka sa maximálna nemocenská dávka počíta už z dvojnásobku priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov, čo predstavuje 1 766 eur.

Autori: SITA a.s.
Dátum publikácie: 3. 1. 2017SITA | 3.1.2017

Od začiatku tohto roka sa zvýšili maximálne sumy nemocenských dávok. Týka sa to približne 300,7 tisíca osôb, ktoré zarábajú viac ako 1 287 eur. Od začiatku tohto roka sa totiž maximálna nemocenská dávka počíta z dvojnásobku priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov, čo predstavuje 1 766 eur. Do konca vlaňajška bola najvyššia možná dávka rátaná z 1,5-násobku priemerných zárobkov na Slovensku spred dvoch rokov, teda zo sumy 1 287 eur. Maximálny denný vymeriavací základ na výpočet nemocenskej dávky sa tak zvýšil zo 42,3124 eura na 58,0603 eura.

Sociálna poisťovňa po novom vyplatí poistencom nemocenské maximálne vo výške 990 eur mesačne pri 31-dňovom mesiaci alebo vo výške 958 eur mesačne pri 30-dňovom mesiaci. Materské je za obdobie od začiatku tohto roka maximálne vo výške 1 260 eur mesačne pri 31-dňovom mesiaci alebo vo výške 1 219,30 eura mesačne pri 30-dňovom mesiaci. Maximálne ošetrovné počas ošetrovania člena rodiny sa zvýši na 319,40 eura za 10 dní. Vyššie nemocenské dávky dostanú ľudia prvýkrát vo februári za január tohto roka.

Zamestnancom s hrubou mzdou nad 1 287 eur sa okrem nemocenských dávok zo Sociálnej poisťovne zvýšila aj náhrada príjmu, ktorú prvých desať dní PN vypláca zamestnancovi jeho zamestnávateľ. Aj v tomto prípade totiž maximálny vymeriavací základ na výpočet náhrady príjmu stúpol z 1,5-násobku na dvojnásobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Najvyšší možný vymeriavací základ na výpočet týchto dávok tak išiel nahor z vlaňajších 1 287 eur na 1 766 eur. Maximálna výška náhrady príjmu pre zamestnanca sa tak počas prvých troch dní trvania PN zvýšila z 10,58 eura na 14,51 eura na deň. Od štvrtého dňa trvania PN najvyššia možná náhrada príjmu zamestnanca stúpla z 23,27 eura na 31,93 eura na deň. Na takéto maximálne sumy dávok majú od začiatku tohto roka nárok tí zamestnanci, ktorí zarábajú v hrubom najmenej 1 766 eur.

Okrem toho sa od začiatku tohto roka zvýšil aj maximálny vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovne, a to z 5-násobku na 7-násobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Vlaňajší maximálny vymeriavací základ na platenie sociálnych odvodov v sume 4 290 eur tak stúpol na 6 181 eur. Zvýšenie stropu na platenie sociálnych odvodov majú lepšie zarábajúcim kompenzovať práve vyššie nemocenské dávky zo Sociálnej poisťovne, ako aj vyššia náhrada príjmu pri dočasnej PN zamestnanca.

 

© 2017, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.

Súvisiace odborné články

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.