Materské a rodičovský príspevok sa zvyšujú

Od 1. mája sa zvyšuje percentuálna sadzba materského zo súčasných 70 % denného vymeriavacieho základu na 75 %.

Autori: SITA a.s.
Dátum publikácie: 2. 5. 2017SITA | 1.5.2017

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pokračuje aj naďalej v podpore rodín, ako to vyplýva z Programového vyhlásenia vlády na roky 2016-2020. Rodičia malých detí sa dočkali ďalších dvoch pozitívnych zmien. Zvyšuje sa materské aj rodičovský príspevok.

Od 1. mája sa zvyšuje percentuálna sadzba materského zo súčasných 70 % denného vymeriavacieho základu na 75 %. Materské, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa, tak môže dosiahnuť takmer 100 % čistej mzdy, ktorú mala osoba pred odchodom na materskú dovolenku. „Vláda v programovom vyhlásení na roky 2016 až 2020 vyjadrila svoj zámer zvýšiť materské. Sľub plníme. Zvýšením materského sa zaradíme medzi členské krajiny Európskej únie s najvyššou sadzbou materského,“ konštatuje minister Ján Richter. Maximálna mesačná suma materského sa zvýši až na 1 350 eur pri 31-dňovom mesiaci oproti pôvodnej sume, ktorá bola vo výške 1 260 eur. Priemerná mesačná suma materského bude 518,8 eura, čo je nárast o 34,60 eura.

Do platnosti vstupuje aj novela zákona o rodičovskom príspevku, podľa ktorej sa suma tejto dávky zvyšuje zo súčasných 203,20 eura na 213,20 eura. „Súhlasím, že je veľký skok medzi rodičovským príspevkom a materským. Preto moja osobná vízia je, aby sme v priebehu tohto volebného obdobia minimálne ešte raz riešili otázku rodičovského príspevku. Ideálne by bolo aj dvakrát, okrem terajšieho navýšenia o 10 eur. Vždy to záleží od možností, ktoré štátny rozpočet dovoľuje. Zvýšenie by však plus-mínus mohlo byť aspoň také, aké je od 1. mája tohto roka. Tieto legislatívne zmeny robíme najmä pre ďalšie zvýšenie podpory rodičov, ktorí pred narodením dieťaťa vykonávali zárobkovú činnosť. Tým im chceme uľahčiť rozhodovanie pre založenie rodiny, a s tým súvisiace prerušenie kariéry, resp. zárobkovej činnosti,“ zdôrazňuje minister Ján Richter.

 

© 2017, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.

Súvisiace odborné články

Súvisiace autorsky spracované rozhodnutie súdu

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace dôvodové správy

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.