Bratislavská päťka1). Prejav agónie komunistického režimu

Hoci prvé verejné vystúpenia proti normalizačnému komunistickému režimu v Československu, organizované Chartou 77 a ďalšími disidentskými hnutiami, sa konali už v rokoch 1987 a 1988, v porovnaní s inými štátmi sovietskeho bloku, najmä však s Poľskom, Maďarskom, Nemeckou demokratickou republikou (NDR) a aj samotným Sovietskym zväzom, Československo predstavovalo „ostrov stability.“ Vedenie Komunistickej strany Československa (KSČ), na čele ktorého na prelome rokov 1987 a 1988 vo funkcii generálneho tajomníka Ústredného výboru (ÚV) Gustáva Husáka vystriedal Miloš Jakeš, naďalej odmietalo realizáciu politických reforiem. Rovnako nesúhlasilo s prehodnotením oficiálnej interpretácie pokusu o demokratizáciu komunistického režimu v roku 1968, násilne ukončeného inváziou sovietskych vojsk. Politiku „prestavby“, t. j. liberalizácie komunistického systému, ohlásenú generálnym tajomníkom Komunistickej strany Sovietskeho zväzu Michailom S. Gorbačovom, síce verbálne podporovalo, ale v praxi sa obmedzovalo iba na opatrné ekonomické reformy.

Autori: Mgr. Juraj Marušiak, PhD.
Dátum publikácie: 8. 11. 2019
Prameň: Bulletin slovenskej advokácie / Bulletin SAK - 2019 / Bulletin SAK - 10/2019 (výber článkov zo špeciálu k Novembru ´89)
Oblasti práva:
Ústavné právo / Ľudské práva / Základné práva
Trestné právo


 

Vážený návštevník,
prístup do tejto sekcie majú len registrovaní užívatelia portálu
s predplateným prístupom.

 

Prihláste sa kliknutím na nasledujúci odkaz:

 

 epi-notebook

Prístup k EPI Právnym systémom
a ostatným online produktom
si môžete zakúpiť v našom e-shope:

 

Máte otázky?
V prípade, že potrebujete viac informácií, môžete nás kedykoľvek kontaktovať

 

 

 

Registračný formulár nájdete na tomto odkaze: REGISTRÁCIA


V prípade, že ste registrovaný na portáli www.epi.sk, www.pp.sk, www.vssr.sk www.danovecentrum.sk, www.mzdovecentrum.sk, www.manazerskecentrum.sk, www.profivzdelavanie.sk alebo www.zakon.sk môžete na prihlásenie použiť prihlasovacie meno a heslo z týchto portálov.

Autor: Mgr. Juraj Marušiak, PhD.

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2020, všetky práva vyhradené