Dôvodová správa k ústavnému zákonu č. 244/1998 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb.

Ústava Slovenskej republiky predpokladá vznik situácie, kedy prezident Slovenskej republiky buď nie je zvolený, alebo nemôže vykonávať svoju funkciu z iných dôvodov a v čl. 105 ods. (1) určuje prenos výkonu funkcie prezidenta na vládu Slovenskej republiky okrem oprávnení podľa čl. 102 písm. d) až g). Súčasná prax ukazuje, že je potrebné riešiť i prípad, keď člen vlády alebo vláda ako celok podá demisiu a túto nemá, v čase keď prezident nie zvolený, alebo nevykonáva svoju funkciu z iných dôvodov, kto prijať. Takáto situácia môže nastať napr. ak prezident nie je zvolený, alebo nemôže vykonávať svoju funkciu v čase volieb do Národnej rady a bezprostredne po nich, kedy je vláda povinná podať demisiu v zmysle čl. 117 Ústavy Slovenskej republiky.

Navrhovaná zmena a doplnenie Ústavy SR rieši práve vyššie uvedený prípad.

Právny stav od: 5. 8. 1998
Dátum publikácie: 30. 9. 2020
Oblasti práva: Ústavné právo / Štát, ústavné právo / Ústava, ústavné zákony 

Vážený návštevník,
prístup do tejto sekcie majú len registrovaní užívatelia portálu
s predplateným prístupom.

 

Prihláste sa kliknutím na nasledujúci odkaz:

 

 epi-notebook

Prístup k EPI Právnym systémom
a ostatným online produktom
si môžete zakúpiť v našom e-shope:

 

Máte otázky?
V prípade, že potrebujete viac informácií, môžete nás kedykoľvek kontaktovať

 

 

 

Registračný formulár nájdete na tomto odkaze: REGISTRÁCIA


V prípade, že ste registrovaný na portáli www.epi.sk, www.pp.sk, www.vssr.sk www.danovecentrum.sk, www.mzdovecentrum.sk, www.manazerskecentrum.sk, www.profivzdelavanie.sk alebo www.zakon.sk môžete na prihlásenie použiť prihlasovacie meno a heslo z týchto portálov.

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2020, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.