Z odmeny za prácu vo volebnej komisii sa poistné neodvádza

V súvislosti s nadchádzajúcim prvým, prípadne aj druhým kolom prezidentských volieb nemajú obce ani osoby vo volebných komisiách voči Sociálnej poisťovni žiadne povinnosti.

Autori: SITA a.s.
Dátum publikácie: 15. 3. 2019


SITA | 15.3.2019

V súvislosti s nadchádzajúcim prvým, prípadne aj druhým kolom prezidentských volieb nemajú obce ani osoby vo volebných komisiách voči Sociálnej poisťovni žiadne povinnosti. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

"Vyplatená odmena za výkon funkcie predsedu, člena a zapisovateľa volebnej komisie nie je príjmom zo závislej činnosti podľa zákona o dani z príjmov, ktoré zakladajú postavenie zamestnanca na účely sociálneho poistenia," uviedol.

Obec teda tieto osoby z dôvodu vyplatenia odmeny podľa hovorcu poisťovne neprihlasuje do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia a z vyplatenej odmeny neodvádza poistné na sociálne poistenie. "Uvedené osoby ani obce nemajú voči Sociálnej poisťovni ani žiadne oznamovacie povinnosti," dodal Višváder.

 

© 2019, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.

Autor: SITA a.s.

Súvisiace odborné články

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2020, všetky práva vyhradené