Výbory NRSR prerokúvajú návrh nového zákona o verejnom obstarávaní

V návrhu nového zákona o verejnom obstarávaní sa najväčší dôraz kladie na plnú elektronizáciu postupov verejného obstarávania a všetkých procesných fáz zadávania zákaziek.

Autori: Úrad pre verejné obstarávanie
Dátum publikácie: 4. 11. 2015Výbory Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) prerokúvajú v dňoch 3. a 5. novembra 2015 návrh nového zákona o verejnom obstarávaní, ktorý predkladá Úrad pre verejné obstarávanie (ďalej len „úrad“). Ako gestorský výbor bol navrhnutý Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti (5. november 2015).

Potreba prijatia nového zákona o verejnom obstarávaní vychádza z nevyhnutnosti transponovať nové európske smernice v oblasti verejného obstarávania do vnútroštátneho právneho poriadku. Členské štáty majú povinnosť ich pretaviť do vnútroštátneho právneho poriadku do apríla 2016. „Aktuálne platný a účinný zákon o verejnom obstarávaní bol doposiaľ novelizovaný 26-krát. Cieľom nového zákona je vytvoriť prehľadnejšiu a jasnejšiu právnu úpravu, ktorá odráža poznatky a potreby vyplývajúce z aplikačnej praxe,“ spresnila dôvod predloženia úplne nového zákona Zita Táborská, predsedníčka úradu.

Návrh nového zákona o verejnom obstarávaní sa zameriava na zrýchlenie, zefektívnenie a debyrokratizáciu procesu verejného obstarávania. Najväčší dôraz sa kladie na plnú elektronizáciu postupov verejného obstarávania a všetkých procesných fáz zadávania zákaziek.

Z hľadiska transparentnosti a boja proti korupcii nový zákon o verejnom obstarávaní zakazuje schránkovým firmám zúčastňovať sa verejných obstarávaní. Návrh nového zákona zohľadňuje aj poznatky z aplikačnej praxe a podporu duálneho vzdelávania a podnikateľov zapojených do tohto systému.

Návrh nového zákona o verejnom obstarávaní bol 29. septembra 2015 v rámci 1. čítania prerokovaný na 54. schôdzi NR SR a postúpený do výborov (Ústavnoprávny výbor NR SR, Výbor NR SR pre financie a rozpočet, Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti, Výbor NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj a Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť) na prerokovanie s lehotou do 9., resp. 10. novembra 2015. Zákon o verejnom obstarávaní má nadobudnúť účinnosť 18. apríla 2016.

zdroj: uvo.gov.sk


S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.