Vláda: Schválila rozšírenie výnimky pri nelegálnej práci aj v prípade s.r.o.

Zámerom novely zákona je rozšíriť výnimku z nelegálneho zamestnávania aj na právnické osoby tak, aby bola navrhovaná úprava analogická tej súčasnej, v zmysle ktorej sa výnimka vzťahuje na fyzickú osobu, podnikateľa, a to bez ohľadu na počet jeho zamestnancov.

Autori: TASR
Dátum publikácie: 5. 9. 2019


TASR | 4.9.2019

Výnimka z nelegálneho zamestnávania sa má po novom rozšíriť aj na spoločnosti s ručením obmedzeným. Musia sa však splniť určité podmienky. Vyplýva to z koaličnej novely zákona o nelegálnej práci, ktorú v stredu schválila vláda a v súčasnosti je v parlamente v druhom čítaní.

Zámerom novely zákona je rozšíriť výnimku z nelegálneho zamestnávania aj na právnické osoby tak, aby bola navrhovaná úprava analogická tej súčasnej, v zmysle ktorej sa výnimka vzťahuje na fyzickú osobu, podnikateľa, a to bez ohľadu na počet jeho zamestnancov. Výnimka sa má rozšíriť aj na právnickú osobu, ktorá je spoločnosťou s ručením obmedzeným a ktorá má najviac jedného spoločníka, ktorý je fyzickou osobou, ak pre ňu vykonáva prácu príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel tohto spoločníka, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom alebo študentom do 26 roku veku. Rovnako sa má rozšíriť výnimka aj z nelegálnej práce.

Novela má mať pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie. Z údajov Ministerstva spravodlivosti vyplýva, že ku koncu februára tohto roka bolo v obchodnom registri zapísaných 161.201 spoločností s ručením obmedzeným s jediným spoločníkom. "Všetkých uvedených spoločností sa môže pozitívne dotknúť navrhovaná úprava, avšak pozitívny vplyv nie je možné vopred kvantifikovať. Nie je možné odhadnúť, koľko z uvedených spoločností sa rozhodne využiť výnimku, tzn. využívať prácu rodinných príslušníkov bez povinnosti uzatvoriť pracovnoprávny vzťah, ani v akom časovom rozsahu budú túto výnimku využívať," uvádza sa v doložke vplyvov k novele zákona. Zmeny by mali začať platiť od 1. januára budúceho roka.

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

 

Autor: TASR

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace odborné články

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

  • 82/2005 Z. z. Zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní

S-EPI, s.r.o. © 2010-2020, všetky práva vyhradené