Vláda dala zelenú ďalšiemu odkladu splatnosti poistného za apríl do 30. júna

Vládny kabinet dal zelenú ďalšiemu odkladu splatnosti poistného pre povinne nemocensky poistené a povinne dôchodkovo poistené SZČO a poistného, ktoré platí zamestnávateľ. Týka sa mesiaca apríl, poistné za toto obdobie stačí zaplatiť do 30. júna.

Autori: TASR
Dátum publikácie: 21. 4. 2021TASR | 21.4.2021

Vládny kabinet dal zelenú ďalšiemu odkladu splatnosti poistného pre povinne nemocensky poistené a povinne dôchodkovo poistené samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a poistného, ktoré platí zamestnávateľ. Tentoraz sa to týka mesiaca apríl, poistné za toto obdobie stačí zaplatiť do 30. júna.

Vyplýva to z materiálu z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktorý v stredu 21. apríla odobrila vláda.

"Táto výnimka sa bude týkať zamestnávateľov a SZČO, ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac," spresnil rezort.

Ako dodal v materiáli, navrhnutý odklad platenia poistného sa týka aj platenia povinných príspevkov na starobné a dôchodkové sporenie (2. pilier) a platenia príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie (3. pilier), ktoré povinne platí zamestnávateľ za zamestnanca vykonávajúceho rizikovú prácu zaradenú do kategórie 3 alebo 4.

Cieľ tohto nariadenia je rovnaký ako v predošlých prípadoch, teda zmiernenie ekonomických dosahov na odvádzateľov poistného v dôsledku krízovej situácie v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19.

"Za mesiac apríl 2021 sa očakáva výpadok poistného na sociálnom poistení vo výške zhruba 7,5 milióna eur," vyčíslil rezort v materiáli. Na rozpočet to bude však mať v konečnom dôsledku neutrálny vplyv, keďže ide len o odklad.

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

 

Pozn. redakcie:

Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 154/2021 Z. z. ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 131/2020 Z. z. o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 v znení neskorších predpisov.

Súvisiace aktuality

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

  • 461/2003 Z. z. Zákon o sociálnom poistení
  • 154/2021 Z. z. Novela nariadenia vlády o splatnosti poistného na sociálne poistenie v súvislosti s ochorením COVID-19

S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.