Splatnosť odložených odvodov sa posúva z konca roka na 30. jún 2021

Predĺženie termínu odloženia odvodov sa bude týkať poistného, ktorého splatnosť mali poistenci odloženú za mesiace marec, máj, jún a júl v čase prvej vlny pandémie a rovnako sa odloženie termínu bude týkať poistného za december 2020.

Autori: TASR
Dátum publikácie: 14. 12. 2020TASR | 14.12.2020

Splatnosť odvodov do Sociálnej poisťovne, ktorá bola doteraz odložená do konca tohto roka, sa posúva až do 30. júna 2021. Vláda schválila návrh nariadenia z dielne ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina). Cieľom je zmiernenie ekonomických dosahov pandémie nového koronavírusu.

Predĺženie termínu odloženia odvodov sa týka poistného, ktorého splatnosť mali poistenci odloženú za mesiace marec, máj, jún a júl v prvej vlne pandémie. Pôvodne platila povinnosť uhradiť ich platby do 31. decembra 2020. Rovnako sa odloženie termínu bude týkať poistného za december 2020, ktoré bude splatné takisto do 30. júna 2021.

Táto úprava sa týka zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti o minimálne 40 %.

"Situácia na trhu práce odzrkadľuje nepriaznivý vývoj pandemickej situácie. Dôsledkom toho je znížená schopnosť poistencov splácať odložené odvody a s tým súvisiace obavy o možnosť čerpania financií z Prvej pomoci plus. Preto chceme pomôcť zamestnávateľom a živnostníkom, aby sme ich odľahčili a zároveň ich uistili, že budú môcť aj naďalej čerpať príspevky z Prvej pomoci plus," zdôvodnil zmenu ešte pred rokovaním vlády Krajniak.

Príspevky z Prvej pomoci plus môžu čerpať žiadatelia, ktorí nemajú zaplatené odložené poistné do Sociálnej poisťovne, ale majú dohodnutý splátkový kalendár. Platenie dlžných súm za poistné počas splácania podľa dohodnutého splátkového kalendára je oslobodené od úrokov.

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

 

Poznámka redakcie:

Projekt Prvá pomoc na podporu udržania zamestnanosti a podporu SZČO

Súvisiace odborné články

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

  • 461/2003 Z. z. Zákon o sociálnom poistení
  • 380/2020 Z. z. Novela nariadenia vlády o splatnosti poistného na sociálne poistenie v súvislosti s ochorením COVID-19

S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.