SP bude posielať SZČO oznámenia o sociálnom poistení a výške platby

Sociálna poisťovňa sa chystá v októbri poslať takmer 73 000 SZČO oznámenia o vzniku, zániku alebo trvaní sociálneho poistenia aj s výškou platby. Ide o tie SZČO, ktoré mali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania.

Autori: TASR
Dátum publikácie: 4. 10. 2021TASR | 4.10.2021

Sociálna poisťovňa (SP) sa chystá v októbri poslať takmer 73 000 samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) oznámenia o vzniku, zániku alebo trvaní sociálneho poistenia aj s výškou platby.

Informovala o tom špecialistka komunikácie SP Jana Hrabková. Ide o tie SZČO, ktoré mali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania.

"Tieto informácie dostanú automaticky, nemusia o nič žiadať. Dozvedia sa z nich, či im od 1. októbra vzniklo, zaniklo alebo naďalej trvá povinné sociálne poistenie a tiež vymeriavací základ a výšku poistného, ktorú budú v nasledujúcich mesiacoch uhrádzať do SP," povedala Hrabková.

Najvyšší počet oznámení bude zo SP smerovať tým SZČO, ktorým sa na základe odložených daňových priznaní za uplynulý rok zmenil vymeriavací základ pre platbu poistného – takých je 54 977. O vzniku povinného sociálneho poistenia sa dozvie 12 621 SZČO. Naopak, povinné poistenie k 30. septembru 2021 zanikne 5 354 SZČO.

"Sociálna poisťovňa všetky tieto dôležité informácie zašle SZČO poštou alebo do ich e-schránky (ak ju majú aktivovanú) do 21. októbra 2021. Poistné v novej výške potom prvý raz zaplatia za mesiac október so splatnosťou do 8. novembra 2021," spresnila Hrabková.

Povinné poistenie SZČO vzniká od 1. októbra 2021 tým fyzickým osobám, ktoré mali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania a za kalendárny rok 2020 dosiahli príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti vyšší ako 6 552 eur a zároveň majú k 1. októbru 2021 platné oprávnenie na vykonávanie činnosti.

Ak SZČO nevykonáva činnosť na základe oprávnenia, povinné poistenie SZČO jej vzniká na základe dosiahnutej hranice príjmu. Tým SZČO, ktoré dosiahli príjem rovný alebo nižší ako 6 552 eur, povinné poistenie nevzniká, respektíve od 1. októbra 2021 im zanikne.

Minimálne odvody

"V kalendárnom roku 2021 platí pre povinne poistenú SZČO minimálny mesačný vymeriavací základ 546 eur, z toho vyplývajúce poistné je mesačne 180,99 eura (pre SZČO, ktoré majú priznaný starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok a pre SZČO, ktoré sú poberateľmi výsluhového dôchodku a dovŕšili dôchodkový vek, je mesačná suma poistného 148,23 eura, keďže neplatia poistné na invalidné poistenie)," poznamenala Hrabková.

Maximálne odvody

Maximálny mesačný vymeriavací základ pre SZČO v tomto roku je 7 644 eur a z toho vyplývajúce poistné je mesačne 2 533,98 eura. Znovu pre SZČO, ktoré majú priznaný starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok a pre SZČO, ktoré sú poberateľmi výsluhového dôchodku a dovŕšili dôchodkový vek, je mesačné poistné nižšie, teda 2 075,34 eura, pretože neplatia poistné na invalidné poistenie.

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace odborné články

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.