Sociálna poisťovňa už komunikuje v EÚ elektronicky

Sociálna poisťovňa spustila nové služby v rámci projektu EESSI (elektronická výmena informácií o sociálnom zabezpečení), financovaného z grantu EÚ. Výsledkom bude rýchly a bezpečný prenos informácií a menej byrokracie.

Autori: TASR
Dátum publikácie: 20. 7. 2021TASR | 19.7.2021

Sociálna poisťovňa (SP) si už s inštitúciami sociálneho zabezpečenia v Európskej únii (EÚ) vymieňa vybrané údaje o poistencoch elektronicky.

Informovala o tom Jana Hrabková z odboru komunikácie s verejnosťou SP.

Sociálna poisťovňa tak podľa nej úspešne spustila nové služby v rámci projektu EESSI (elektronická výmena informácií o sociálnom zabezpečení), financovaného z grantu EÚ. Výsledkom bude rýchly a bezpečný prenos informácií a menej byrokracie.

Systém EESSI podľa nej prináša bezpečnú výmenu informácií o sociálnom zabezpečení v EÚ a vytvára podmienky na rýchlejšie dokladovanie, priznávanie a vyplácanie sociálnych dávok občanom.

Zdôraznila, že elektronická výmena tiež uľahčí vybavovanie firmám a poistencom, ktorí sa pri pohybe za prácou v krajinách EÚ potrebujú preukazovať medzinárodným formulárom PD A1. Prostredníctvom EESSI si zahraničná inštitúcia môže aj sama overiť, či občan má potrebný formulár vystavený a platný, zákonom ktorej krajiny občan podlieha a na aké obdobie.

Pozitíva priamej elektronickej výmeny údajov medzi organizáciami sociálneho zabezpečenia pocítia podľa Hrabkovej aj občania, ktorí si pri pôsobení v rôznych členských krajinách EÚ potrebujú riešiť nemocenskú dávku alebo export dávky v nezamestnanosti (dávku z jednej krajiny poberajú v inej krajine EÚ, napríklad na Slovensku). Len v roku 2020 Sociálna poisťovňa spracovala 1000 exportov dávky v nezamestnanosti.

Upozornila, že v prípade nemocenských dávok si Sociálna poisťovňa dokáže vyžiadať obdobia nemocenského poistenia získané v inom členskom štáte a občan si už nebude musieť dodatočne zabezpečovať rôzne potvrdenia a formuláre. Vlani takto Sociálna poisťovňa žiadala inštitúcie iného členského štátu EÚ o potvrdenie dôb nemocenského poistenia približne v 300 prípadoch.

Poznamenala, že SP si s inštitúciami ďalších 26 členských štátov EÚ vymieňa údaje cez štandardizované elektronické dokumenty (SED). Stala sa tzv. prístupovým bodom pre všetky organizácie poskytujúce sociálne zabezpečenie na Slovensku voči sociálnym inštitúciám v EÚ. Do výmeny dokumentov sú zapojené aj krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru (Nórsko, Island a Lichtenštajnsko), ale aj Švajčiarsko a Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska.

Dodala, že na zavedenie medzinárodnej elektronickej výmeny informácií sa Sociálnej poisťovni podarilo získať grant z rozpočtu EÚ, na ktorý dostalo financie 11 najlepších predložených projektov z 22 žiadajúcich štátov. Úvodné zapracovanie projektu EESSI do informačných systémov SP bolo ukončené v závere roka 2019. Systém sa bude rozvíjať v etapách a postupne v ňom pribudnú viaceré služby.

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

 

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.