Príplatok za zmennosť

Je rozvrhutie práce na určený čas doobeda a poobede nerovnomerným rozvrhnutím?

Autori: Ing. Jana Repáčová
Dátum publikácie: 19. 9. 2018Otázka:

Upratovačky majú ustanovený týždenný pracovný čas 37,5 hod. Pracujú od 6.30 do 10.30 hod. a poobede od 14.00 do 17,30 hod. Je toto nerovnomerné rozvrhnutie pracovnej doby? Majú nárok na príplatok za zmennosť?

 

Odpoveď:

 

Príplatok za zmennosť patrí zamestnancovi, ktorému zamestnávateľ v dvojzmennej prevádzke, trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke rozvrhol pracovný čas tak, že prácu vykonáva striedavo vo všetkých zmenách. Príplatok patrí aj zamestnancovi, ktorý prácu vykonáva v jednozmennej prevádzke, ak jeho pracovný čas je rozvrhnutý nerovnomerne (§ 13 zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme). Podľa § 90 ods. 2 a 3 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce prácou na zmeny je spôsob organizácie pracovného času, pri ktorom zamestnanci jeden druhého striedajú na rovnakom pracovisku podľa určitého rozvrhu a v priebehu určitého obdobia dní alebo týždňov pracujú v rôznom čase. To platí aj v prípade, ak pri striedaní zamestnancov v zmenách dôjde k súbežnému výkonu práce zamestnancov nadväzujúcich zmien. Zamestnanec pracujúci v pracovných zmenách je každý zamestnanec, ktorého pracovný režim je organizovaný formou práce na pracovné zmeny. Z otázky je zrejmé, že upratovačky nevykonávajú prácu na zmeny.

 

Odpoveď je skrátená, celé znenie nájdete v:

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

  • 553/2003 Z. z. Zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme

S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.