Predstavitelia justície sa zhodli na potrebe zmeniť Trestný poriadok

Najvyšší predstavitelia justície rokovali s ministrom spravodlivosti o spresnení pravidiel pri rozhodovaní o väzbe v súvislosti s konaním po povolení obnovy konania.

Autori: Ministerstvo spravodlivosti SR
Dátum publikácie: 22. 9. 2015Dňa 17. septembra sa na pôde Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky uskutočnilo pracovné stretnutie ministra spravodlivosti Tomáša Boreca s predsedníčkou Súdnej rady Slovenskej republiky Janou Bajánkovou, predsedníčkou Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Danielou Švecovou a predsedom Špecializovaného trestného súdu Michalom Trubanom.


Témou stretnutia boli najmä aktuálne otázky spojené s aplikačnými problémami pri rozhodovaní o väzbe v súvislosti s konaním po povolení obnovy konania. Okrem iného ide aj o reakciu na prípad prepustenia odsúdeného Miroslava Štvrteckého z väzby na slobodu.


Prítomní predstavitelia justície sa s ministrom spravodlivosti zhodli na možnom legislatívnom riešení uvedenej problematiky. Predmetný návrh úpravy Trestného poriadku plánuje minister spravodlivosti prerokovať s poslancami Národnej rady Slovenskej republiky, aby ho bolo možné čo najskôr predložiť ako poslanecký návrh.


Cieľom uvedených zmien je, aby sa právoplatne odsúdení zločinci nedostávali z väzby na slobodu pre procesné chyby, respektíve v dôsledku nejednotných výkladov Trestného poriadku.


Okrem zmeny Trestného poriadku plánuje Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky pristúpiť aj k úprave vyhlášky o Spravovacom a kancelárskom poriadku pre okresné súdy, krajské súdy, Špeciálny súd a vojenské súdy.


Predsedníčka Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Daniela Švecová zároveň prítomných informovala o podniknutých organizačných opatreniach na najvyššom súde vo vzťahu k trestnej kancelárii tohto súdu, ktorých cieľom je účinnejšie predchádzanie pochybeniam v rámci obehu spisov. O obdobných opatreniach informoval aj predseda Špecializovaného trestného súdu Michal Truban.

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.