Povinnosti finančných inštitúcií pri výmene informácií sa menia

Povinnosti finančných inštitúcií, ako sú banky či poisťovne, súvisiace s automatickou výmenou informácií, sa menia. Daňové subjekty od roku 2017 nemajú povinnosť poskytovať informácie o úrokovom príjme prostredníctvom doteraz platného formulára.

Autori: SITA a.s.
Dátum publikácie: 24. 2. 2017SITA | 23.2.2017

Povinnosti finančných inštitúcií, ako sú banky či poisťovne, súvisiace s automatickou výmenou informácií, sa menia. Upozorňuje na to finančná správa, podľa ktorej daňové subjekty od roku 2017 nemajú povinnosť poskytovať informácie o úrokovom príjme prostredníctvom doteraz platného formulára. Povinnosť oznamovať informácie o úrokovom príjme cez starý formulár subjektom zostáva iba v prípade, že poskytujú informácie za obdobie do konca roku 2015.

Povinnosti za rok 2016 je už podľa finančnej správy nutné plniť cez nový formulár podľa novej smernice. Tá upravuje výmenu dát medzi jednotlivými krajinami Európskej únie a oproti predchádzajúcej právnej norme rozširuje množstvo informácií, ktoré si krajiny budú vymieňať. Zväčšuje sa tak rozsah vymenených dát. Kým podľa doteraz platnej právnej normy si krajiny vymieňali informácie o úrokových príjmoch, teraz sa k nim pridávajú informácie o dividendách, hrubých výnosoch alebo spätnom odkúpení a iných príjmoch vytvorených s aktívami na účte.

„Automatická výmena informácií predstavuje významný nástroj na zvýšenie efektívnosti a účinnosti výberu daní a na elimináciu cezhraničných daňových podvodov spojených s daňovými únikmi,“ konštatuje finančná správa. Ako sa ďalej uvádza v jej tlačovej správe, výmenu informácií o príjmoch a zostatkoch na finančných účtoch prijalo v súčasnosti ako štandard 106 krajín. Ďalšie k nim pristúpia od budúceho roka.

 

© 2017, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.

Súvisiace dôvodové správy

Súvisiace autorsky spracované rozhodnutie súdu

Súvisiace aktuality

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.