Povinné zmluvné poistenie: Čo všetko kryje? | Inzercia

Máte v rodine nové auto? Potom by ste nemali zabúdať na povinné zmluvné poistenie, bez ktorého by ste na cesty ísť vôbec nemali. Ako funguje a čo všetko kryje?

Dátum publikácie: 3. 6. 2021Povinné zmluvné poistenie je zákonné poistenie vozidla, ktoré vás finančne chráni v prípade, že spôsobíte škodu v dôsledku svojej jazdy. V skratke je to vlastne poistenie zodpovednosti za škody spôsobené prevádzkou vozidla. Keďže je to zákonné poistenie, jeho uzavretie stanovuje zákon a za jazdu bez platného POV môžete pri cestnej kontrole dostať tučnú pokutu. Navyše ho musia mať aj motorky a všetky motorové vozidlá s evidenčným číslom, preto si jeho platnosť dobre postrážte.

Čo všetko poistenie kryje?

Povinné zmluvné poistenie kryje najmä škody na majetku a zdraví tretích osôb. Základné riziká, s ktorými si tak POV poradí sú škody na zdraví, majetku, ale aj liečebné náklady alebo náklady na ušlý zisk či spojené s právnym zastúpením. Samozrejmosťou je aj možnosť vybrať si z množstva rôznych doplnkových poistení, ako je úrazové poistenie, poistenie zodpovednosti alebo poistenie čelného skla či batožiny v aute.

Dajte pozor na poistné limity

Podľa zákona sú poistné limity stanovené na minimálne 5 000 000 eur na škody na zdraví a rovnaká čiastka aj na škody na majetku. To ale neznamená, že ich nemožno zvýšiť, naopak sa to v mnohých prípadoch aj odporúča, najmä ak máte napríklad väčšie auto, pri ktorom je predpoklad, že spôsobí väčšie škody.

Cena poistenia závisí aj na profile vodiča

Cena, ktorú za poistenia zaplatíte závisí na technickom stave vozidla a vašom profile. V praxi sa tak do ceny premietne nielen model auta, rok výroby alebo objem motoru, ale tiež vek a bydlisko majiteľa vozu, či jeho nehodová minulosť. V prípade, že ste ešte nikdy nespôsobili nehodu, získate bonusy, ktoré cenu poistného znižujú, v opačnom prípade bude cena naopak rásť.

 

Zdroj obrázku: BLACKWHITEPAILYN / Shutterstock.com


S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.