Poslanci schválili zákon, ktorý zavádza nástroje proti bielym koňom

Schválená novela Obchodného zákonníka rieši nepoctivé fúzie obchodných spoločností, kladie vyššiu zodpovednosť na štatutárov a spoločníkov firiem a zavádza účinné nástroje proti takzvaným bielym koňom.

Autori: SITA a.s.
Dátum publikácie: 13. 10. 2017SITA | 12.10.2017

Novelu Obchodného zákonníka, ktorú predložila ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská, schválili poslanci NR SR.

Úprava rieši nepoctivé fúzie obchodných spoločností, kladie vyššiu zodpovednosť na štatutárov a spoločníkov firiem a zavádza účinné nástroje proti takzvaným bielym koňom. Za zákon zo 138 prítomných poslancov hlasovalo 137 a jeden nehlasoval. Novela by mala byť platná od 1. januára budúceho roka. Z právnej úpravy vyplýva, že spoločnosti sa budú môcť aj naďalej zlučovať, ale len v prípade, že sa tým nedostanú do úpadku.

Ak bude mať firma záujem kúpiť inú firmu v problémoch, môže tak urobiť, ale musí mať stanovisko audítora. Spoločnosti v likvidácii alebo v konkurze sa už nebudú môcť zlučovať. „Reagujeme tak na účelové zlučovanie firiem, ktoré sa v poslednej dobe stalo populárnym a jednoduchým spôsobom zbavenia sa spoločnosti bez toho, aby prebehol konkurz alebo riadna likvidácia spoločnosti. Mnohokrát sa tak deje na úkor práv veriteľov, ktorí zostávajú s neuspokojenými pohľadávkami,“ skonštatoval rezort spravodlivosti.

V novele Obchodného zákonníka sa tiež posilňuje zodpovednosť štatutárov. Pokiaľ sa firma dostane do úpadku, nemá dosť majetku na uspokojenie veriteľov a nepodá v mene firmy návrh na konkurz, bude osobne zodpovedať za škodu, ktorú veriteľom spôsobí. Po novom to môže znamenať aj diskvalifikáciu štatutára, ktorý nebude môcť pôsobiť vo svojej funkcii v žiadnej obchodnej spoločnosti alebo družstve tri roky. „A navyše, nepodanie návrhu na vyhlásenie konkurzu včas bude aj trestným činom,“ uvádza ministerstvo spravodlivosti.

Jedným z opatrení proti takzvaným bielym koňom je zavedenie nového trestného činu nekalej likvidácie. Ak sa niekto stane „bielym koňom“, môže byť trestne stíhaný. Rovnako sa to vzťahuje aj na tých, ktorí prevádzajú svoju účasť v podniku na „bieleho koňa“, alebo ktorí tieto úkony sprostredkúvajú. Trestná sadzba sa v kvalifikovaných skutkových podstatách môže vyšplhať až na 15 rokov.

Novela zavádza pravidlo, že osoby, ktoré sú zapísané v registri partnerov verejného sektora a uzatvárajú so subdodávateľmi zmluvy na dodanie tovaru alebo služieb, musia plniť subdodávateľom faktúry v lehote 30 dní. „Nie je spravodlivé, ak firma, ktorá vyhrá verejnú zákazku, má faktúry od verejného sektora zaplatené v relatívne krátkych lehotách, avšak svojim subdodávateľom ich posiela v oveľa dlhších,“ skonštatovalo ministerstvo spravodlivosti.

Zmeny sa dotknú aj možnosti založiť spoločnosť s ručením obmedzeným. Založiť eseročku v súčasnosti nemôže ten, kto je vedený v zozname daňových dlžníkov. Toto obmedzenie sa rozšíri aj na tých, ktorí sú zapísaní v zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne. Na druhej strane už nebude potrebné pri zakladaní spol. s r. o. vždy predkladať potvrdenie správcu dane o tom, že zakladateľ nemá podlžnosti voči Daňovému úradu. Toto potvrdenie bude po novom potrebovať iba ten, kto je vedený v zozname daňových dlžníkov a toto potvrdenie vie eliminovať údaje zapísané v zozname dlžníkov.

 

© 2017, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.

Súvisiace aktuality

Súvisiace odborné články

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.