Parlament schválil novelu zákona o dani z pridanej hodnoty

Novela okrem iného prináša zmeny v zdaňovaní tovarov a služieb pri použití poukazov, ruší povinnosť skladania zábezpeky, zjednodušuje pravidlá pre poskytovateľov digitálnych služieb či prináša zmeny pri vracaní dane z pridanej hodnoty turistom.

 

Autori: SITA a.s.
Dátum publikácie: 30. 11. 2018


SITA | 29.11.2018

Zdaňovanie tovarov a služieb pri použití poukazov sa zmení. Predpokladá to novela zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorú vo štvrtok 29. novembra schválil parlament.

Novela zavádza harmonizované pravidlá pri zaobchádzaní s poukazmi, ktoré možno vymeniť za tovar alebo služby. Zmeny v tejto oblasti mali byť účinné od 1. januára budúceho roka. Poslanci napokon s cieľom vytvoriť dostatočný časový priestor pre technické zabezpečenie potrebných úprav systémov platiteľov dane schválili posun tohto termínu na 1. októbra 2019.

Celkovo však novela nadobudne účinnosť od 1. januára budúceho roka a okrem spomínaných zmien taktiež ruší povinnosť skladania zábezpeky na daň z pridanej hodnoty pri registrácii rizikových platiteľov dane.

Novela taktiež implementuje aj smernicu Európskej únie týkajúcu sa zjednodušenia pravidiel pre poskytovateľov digitálnych služieb.

Zmeny sa udejú aj pri vracaní dane z pridanej hodnoty turistom. Novela totiž znižuje sumu potrebnú na získanie vratky dane z pridanej hodnoty zo súčasných 175 eur na 100 eur, pričom turisti budú môcť v budúcnosti využívať aj aplikáciu Tax refund, vďaka ktorej bude pre nich žiadanie o vrátenie dane z pridanej hodnoty jednoduchšie.

Novela prešla hlasovaním v parlamente aj so zmenou, ktorú navrhoval poslanec za SNS Radovan Baláž. Podľa nej sa od dane oslobodia pohonné látky v colných či iných skladoch, pokiaľ budú určené pre medzinárodný obchod. Predkladateľ si od tejto zmeny sľubuje zvýšený objem skladovanej surovej ropy na Slovensku, čo má prispieť k zvýšeniu energetickej bezpečnosti Slovenska.

 

© 2018, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.

Autor: SITA a.s.

Súvisiace odborné články

Súvisiace aktuality

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2019, všetky práva vyhradené