Od 1. júla zostane dlžníkom exekúcií viac finančných prostriedkov

Od 1. júla sa zvyšuje tzv. nezraziteľná suma pri exekúcii, ktorá zostáva občanovi v exekúcii k dispozícii. Naviazaná je na životné minimum, ktoré sa k tomuto dátumu zvýšilo z 214,82 na 218,06 eura.

Autori: TASR
Dátum publikácie: 1. 7. 2021TASR | 1.7.2021

Od 1. júla sa zvyšuje tzv. nezraziteľná suma pri exekúcii, ktorá zostáva občanovi v exekúcii k dispozícii. Naviazaná je na životné minimum, ktoré sa k tomuto dátumu zvýšilo z 214,82 na 218,06 eura. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov (SKE) Stanislava Kolesárová.

Občanovi v exekúcii musí na jeho osobnú potrebu ostať suma životného minima. "Táto suma sa zvyšuje o ďalších 25 percent životného minima na každú vyživovanú osobu, teda aj na manžela, či manželku a deti. Rodine s dvoma deťmi tak od 1. júla musí ostať na vlastnú spotrebu minimálne 381,6 eura. Je to zvýšenie doterajšej sumy o 5,7 eura,“ uviedla hovorkyňa SKE.

Doplnila, že životné minimum nie je jedinou položkou, ktorá dlžníkovi ostáva. „Ostávajúca čiastka až do sumy jedenapolnásobku životného minima, teda 327,09 eura, sa delí na tretiny. Pri neprednostných pohľadávkach, ako napríklad splátky úverov, ide na splácanie exekúcie jedna tretina a dve tretiny ostávajú dlžníkovi. Pri prednostných pohľadávkach, ako napríklad výživné, náhrady škôd spôsobených trestnými činmi či platby Sociálnej a zdravotným poisťovniam, idú dve tretiny na splátky a tretina ostáva dlžníkovi,“ vysvetlila Kolesárová s tým, že suma prevyšujúca jedenapolnásobok životného minima ide celá na splácanie exekúcie.

„Ak dlžník, zarábajúci minimálnu mzdu, vyživuje napríklad manželku a dve deti, na splácanie neprednostných pohľadávok odvedie mesačne čiastku 34 eur,“ ilustrovala hovorkyňa. Doplnila, že ak dlžník zarába mesačne 1 000 eur v hrubom, odvedie 148 eur.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace aktuality

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.