NR SR: Členovia školského výboru odobrili návrh zákona o športe

Vládny návrh zákon o športe odobrili členovia parlamentného výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, poslanci však k nemu predložili niekoľko desiatok pozmeňujúcich návrhov.

Dátum publikácie: 9. 11. 2015Sledované štádium legislatívneho procesu
Vláda SR1. čítanie (NR SR)2. čítanie (NR SR)3. čítanie (NR SR)prezident SR 

 

Financovanie športu má byť prehľadnejšie. To je cieľom vládneho návrhu zákona o športe, ktorý dnes odobrili členovia parlamentného výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. K zákonu však poslanci predložili niekoľko desiatok pozmeňujúcich návrhov.
S 39-bodovým pozmeňujúcim návrhom prišiel Ľubomír Petrák (Smer-SD). Navrhované zmeny sa týkajú napríklad bezdôvodného zrušenia registrácie či sponzoringu. V tejto oblasti bude musieť sponzor predložiť k zmluve o sponzorstve čestne vyhlásenie. Dokument má obsahovať vyhlásenie, že voči daňovému úradu, sociálnej poisťovni a zdravotným poisťovniam má vysporiadané všetky záväzky. Zároveň, že voči nemu nie je vedené konkurzné konanie, a nie je v reštrukturalizácii. Ak sponzor neuvedie pravdivé údaje, môže byť sankcionovaný sumou od 300 do 30.000 eur.
Ďalšou zmenou je, že sa presnejšie ustanovuje okruh subjektov, ktoré sú oprávnené vzdelávať trénerov a inštruktorov športu. Ďalších 49 pozmeňujúcich návrhov predložil na rokovaní výboru Pavol Goga (Smer-SD).
Opozičnému poslancovi Miroslavovi Beblavému (nezaradený) sa nepozdávalo, že napriek tomu, že ide o zákon, ktorý sa pripravoval dlhodobo, je k nemu množstvo pozmeňujúcich návrhov. Podľa Petráka je však problém v tom, že na zákone pracovalo niekoľko desiatok športových zväzov, mestá a obce, ministerstvo školstva a financií. "Nie je ľahké nájsť riešenia, ktoré by vyhovovali všetkým," podotkol.
Zákon o športe má financovanie sprehľadniť a priniesť tak do športu viac peňazí. A to nielen nárazovo, ale aj dlhodobo a systémovo. Čo najviac peňazí sa má do športu prerozdeľovať automaticky, podľa vzorca. Má definovať kritériá ako napríklad masovú (členskú) základňu, športové úspechy, popularitu daného športu a ďalšie faktory.
Nové pravidlá by malo dostať aj manažovanie slovenského športu. Športovci a kluby by sa po novom mali podieľať na riadení a kontrole ich zväzov. Vzniknúť má aj nová funkcia, ktorou bude hlavný kontrolór športu.
 
zdroj: nrsr.sk

>> viac pozri k návrhu zákona


S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.