Nový zákon prinesie menej byrokracie pre občanov i podnikateľov

Od 1. septembra nadobudne účinnosť zákon proti byrokracii. Občania napr. nebudú musieť na úrady nosiť výpisy z obchodného a živnostenského registra, ani z katastra nehnuteľností.

Autori: SITA a.s.
Dátum publikácie: 31. 8. 2018


SITA | 30.8.2018

Od 1. septembra nadobudne účinnosť zákon proti byrokracii. Prinesie menej byrokratickej záťaže pre občanov i podnikateľov. Informoval o tom na tlačovej besede vicepremiér Richard Raši. Podľa jeho slov už občania nebudú musieť na úrady nosiť výpisy z obchodného a živnostenského registra, ani z katastra nehnuteľností.

Podnikateľ, ktorý si chce prihlásiť auto, nemusí dať pracovníkovi klientskeho centra výpis z obchodného registra. Úradník si ho nájde sám, uviedol Raši príklad, ako bude zmena fungovať v praxi.

Požiadal tiež všetkých občanov, aby najmä v prvých týždňoch mali trpezlivosť na úradoch. Úradníci už od nich od 1. septembra tieto výpisy nesmú vyžadovať. Ak by ich aj tak chceli, občania môžu využiť portál www.stopbyrokracii.sk. Tam môžu napísať podnet, ktorý sa bude ďalej riešiť.

"Zákon proti byrokracii sa týka približne 40-tisíc úradníkov, ktorých čaká komplexná zmena pri získavaní výpisov. Náš úrad nechcel nechať pri implementácii zákona nič na náhodu, a preto sme sa snažili byť orgánom verejnej moci maximálne nápomocní," uviedol Raši. Tým orgánom, ktoré nebudú integrované do Centrálneho systému referenčných údajov, ponúkol možnosť využívať portál oversi.gov.sk, kde si potrebné výpisy vyhľadajú.

Podľa tlačovej správy Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu je pre uľahčenie práce s portálom OverSi pre používateľov pripravená aj simulácia s úlohami a komentármi.

 

© 2018, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.

Autor: SITA a.s.

Súvisiace aktuality

Súvisiace dôvodové správy

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

  • 177/2018 Z. z. Zákon proti byrokracii a o zmene a doplnení niektorých zákonov

S-EPI, s.r.o. © 2010-2019, všetky práva vyhradené