Napriek pandémii vzniklo do septembra tohto roku takmer 15.000 nových firiem

Aj napriek pandémii nového koronavírusu spojenej s opatreniami proti šíreniu ochorenia COVID-19 pribudlo na Slovensku za prvých deväť mesiacov tohto roka 14.676 firiem. Z toho bolo 134 nových akciových spoločností a 14.542 spoločností s ručením obmedzeným.

Autori: TASR
Dátum publikácie: 18. 11. 2020TASR | 18.11.2020

Aj napriek pandémii nového koronavírusu spojenej s opatreniami proti šíreniu ochorenia COVID-19 pribudlo na Slovensku za prvých deväť mesiacov tohto roka 14.676 firiem. Z toho bolo 134 nových akciových spoločností a 14.542 spoločností s ručením obmedzeným. Rok 2019, ktorý bol v počte novozaložených spoločností nadpriemerný, však Slovensko zrejme neprekoná, uviedla v stredu poradenská spoločnosť Bisnode.

Vlani vzniklo najviac firiem za posledných šesť rokov, a to dovedna 21.443. "Tohtoročný prírastok do konca tretieho kvartálu naznačuje, že minuloročné prírastky nové spoločnosti pravdepodobne neprekonajú. Dôvodom je najmä výrazné oslabenie ekonomiky v dôsledku nového koronavírusu. Aj napriek tomu hodnotíme nárast v počte nových subjektov za nadštandardný vzhľadom na aktuálnu situáciu," povedala analytička Bisnode Petra Štěpánová. Najviac, a to 2012 podnikateľov, si spoločnosť s ručením obmedzeným založilo vo februári, v ostatných mesiacoch čísla poklesli. Najvyššie prírastky nových akciových spoločností zaznamenali analytici v apríli, keď ich vzniklo 23, a auguste, keď si majitelia založili 26 spoločností.

Podobne ako po minulé roky, aj tentoraz najviac nových firiem vzniklo v okolí hlavného mesta. Štěpánová spresnila, že v Bratislavskom kraji eviduje 3462 spoločností, čo je takmer štvrtina všetkých novozaregistrovaných spoločností. Druhým najsilnejším krajom bol Nitriansky kraj s počtom 1972 firiem. Naopak, najmenej nových firiem mal opäť Trenčiansky kraj, kde vzniklo 1120 firiem. Zaujímavosťou je, že aj napriek nepriaznivej situácii vzniklo na Slovensku len o 5500 menej firiem ako za rovnaké obdobie v Českej republike.

Aktuálne na Slovensku podniká celkovo 301.476 kapitálových firiem, z čoho je 7633 akciových spoločností a 293.843 spoločností s ručením obmedzeným.

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

 

Autor: TASR

Súvisiace odborné články

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2020, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.