Medzinárodný menový fond vylepšil prognózu ekonomického rastu eurozóny

Predikciu rastu hospodárstva eurozóny v tomto roku fond zlepšil o 0,2 percentuálneho bodu na 1,9 %.

Autori: SITA a.s.
Dátum publikácie: 25. 7. 2017SITA | 24.07.2017

Ekonomika eurozóny podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) v tomto roku posilní o 1,9 percenta. Uviedol to v pondelok Medzinárodný menový fond (MMF) v rámci aktualizácie svojej aprílovej prognózy. Predikciu rastu hospodárstva eurozóny tak fond vylepšil o 0,2 percentuálneho bodu. Ekonomika bloku podľa MMF stúpne menej ako hospodárstvo USA, v prípade ktorého očakáva rast o 2,1 percenta.

Rast eurozóny by však mal byť trochu lepší ako posilnenie britského hospodárstva. Fond totiž predpoveď pre Britániu zredukoval o 0,3 percentuálneho bodu a odhaduje, že posilní iba o 1,7 percenta. Dôvodom bol slabý britský hospodársky rast v prvom kvartáli, čo zvýšilo obavy o hospodárstvo krajiny pred jej odchodom z Európskej únie.

MMF zlepšil predikcie rastu viacerých členov eurozóny. Prognózu rastu nemeckej ekonomiky vylepšil o 0,2 percentuálneho bodu na 1,8 percenta a francúzskej o 0,1 percentuálneho bodu na 1,5 percenta. Ešte výraznejšie fond zlepšil prognózy rastu talianskej a španielskej ekonomiky, a to zhodne o 0,5 percentuálneho bodu. Talianske hospodárstvo by podľa MMF malo v tomto roku vzrásť o 1,3 percenta a španielske o 3,1 percenta.

Zlepšenie predikcií je výsledkom väčšej dôvery v oblasti výhľadu eurozóny po sérii volieb, v ktorých populistickí politici prehrali. Týka sa to predovšetkým Francúzska, kde Emmanuel Macron v prezidentských voľbách porazil kandidátku krajnej pravice Marine Le Penovú.

 

© 2017, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.


S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.