EÚ vymazala z čierneho zoznamu daňových rajov Seychely, Dominiku a Anguillu

Tri uvedené krajiny boli doteraz na únijnom zozname nespolupracujúcich jurisdikcií na daňové účely, pretože nespĺňali kritériá EÚ týkajúce sa daňovej transparentnosti.

Autori: TASR
Dátum publikácie: 5. 10. 2021TASR | 5.10.2021

Ministri financií Európskej únie (Ecofin) v rámci zasadnutia v Luxemburgu schválili vymazanie Seychel, Dominiky a Anguilly z čierneho zoznamu daňových rajov.

Tri uvedené krajiny boli doteraz na únijnom zozname nespolupracujúcich jurisdikcií na daňové účely, pretože nespĺňali kritériá EÚ týkajúce sa daňovej transparentnosti.

Rozhodnutiu ministrov o ich vyradení z čierneho zoznamu predchádzalo rozhodnutie Globálneho fóra OECD o transparentnosti a výmene informácií na daňové účely umožniť dodatočné preskúmanie sporných daňových záležitostí v týchto jurisdikciách.

Pôvodne mala byť z čierneho zoznamu EÚ vymazaná aj Panama, tá však so svojou žiadosťou neuspela, lebo nepredložila záväzok zrušiť alebo zmeniť a doplniť škodlivý režim oslobodenia od dane z príjmov pochádzajúcich zo zahraničia.

Aktualizovaný čierny zoznam EÚ zahŕňa deväť daňových jurisdikcií:

  • Americká Samoa,
  • Americké Panenské ostrovy,
  • Fidži,
  • Guam,
  • Palau,
  • Panama,
  • Samoa,
  • Trinidad a
  • Tobago a Vanuatu.

Štáty, ktoré sú na čiernej listine, podliehajú prísnejším kontrolám finančných transakcií s EÚ.

Seychely, Dominika a Anguilla budú na "sivom zozname" krajín, ktoré prejavili odhodlanie vykonávať daňové reformy, až do výsledku dohodnutého doplnkového preskúmania. Sivý zoznam pokrýva daňové jurisdikcie, ktoré ešte nevyhovujú všetkým medzinárodným daňovým normám, ale ktoré sa zaviazali uplatňovať zásady dobrej správy a riadenia v oblasti daní.

Na sivom zozname sa nachádzajú aj Hongkong, Katar, Kostarika, Malajzia, Severné Macedónsko a Uruguaj a aj naďalej tam zostáva Turecko, pretože Ankara stále bráni automatickej výmene daňových informácií s Cyprom, členským štátom EÚ. Austrália, Maldivy a Svazijsko už implementovali všetky potrebné daňové reformy, a preto ministri v utorok odobrili ich vymazanie zo sivého zoznamu.

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

 

Súvisiace aktuality


S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.