Čím sa bude Európsky parlament zaoberať tento rok?

Krátky prehľad hlavných oblastí, ktorými sa budú europoslanci zaoberať počas tohto roku.

Autori: Redakcia
Dátum publikácie: 13. 1. 2017Migrácia
 
Podľa dublinského nariadenia by mala žiadosti o azyl vybavovať krajina, kde utečenec po prvýkrát vstúpi na územie EÚ. Európska komisia tu navrhuje, že ak počet utečencov v konkrétnej krajine presiahne určitý limit, mohli by jej s vybavovaním dočasne pomôcť ostatné krajiny. Toto je len jedna zo zmien súčasného systému, ktorými sa bude Parlament tento rok zaoberať. Poslanci požadujú spoločné kritériá na posudzovanie žiadostí a záväzný mechanizmus distribúcie žiadateľov o azyl do všetkých krajín EÚ.

Boj proti daňovým únikom

V roku 2017 by mal svoju činnosť zavŕšiť dočasný výbor nazvaný podľa škandálu Panama Papers. Jeho členovia ošetrujú pranie špinavých peňazí, vyhýbanie sa daňovým povinnostiam a daňové úniky. Poslanci si okrem toho posvietia aj na to, ako niektoré členské štáty tajne umožňovali veľkým firmám platiť nižšie dane.

Terorizmus

Tento rok vstúpi do platnosti smernica o boji proti terorizmu, ktorá reaguje na posledný vývoj, vrátane náboru bojovníkov v krajinách EÚ. Kroky smerujúce k príprave teroristických útokov, ako napríklad cestovanie do zahraničia, financovanie, tréning alebo propagácia, budú po novom v celej EÚ považované za trestný čin.

Jednotný digitálny trh

Poslanci budú hlasovať o nariadení proti tzv. geoblockingu alebo podmienkam online predaja, ktoré diskriminujú potenciálnych zákazníkov podľa toho, kde sa nachádzajú. Parlament je za to, aby mohli ľudia nakupovať produkty a služby naprieč celou EÚ za rovnakých podmienok. Výnimky by mohli byť možné len vo výnimočných prípadoch, napríklad kvôli výberu DPH.

Európsky parlament by mal prijať aj nové pravidlá pre autorské práva na obsah zverejnený online. Pre poskytovateľov obsahu by malo byť jednoduchšie získať povolenie na to, aby ho mohli ponúkať aj v iných krajinách EÚ. Odoberatelia služieb si tak budú môcť svoje predplatené filmy pozerať aj v iných krajinách EÚ. Nariadenie sa dotkne aj portálov ako YouTube, Google a Facebook, ktoré budú zodpovedné za dodržiavanie autorských práv na videá, ktoré budú na nich zverejnené.

Energetika, emisie a klíma

V roku 2017 bude EÚ reformovať svoj systém obchodovania s emisnými povolenkami. Ide o prvý konkrétny krok k plneniu záväzkov celosvetovej klimatickej dohody, ktorá bola prijatá v Paríži koncom roku 2015. Chce tak znížiť emisie a výrobcov energie prinútiť k tomu, aby zvýšili podiel obnoviteľných a nízkouhlíkových zdrojov. Nové pravidlá by mali zamedziť presúvaniu výroby do krajín, kde je legislatíva ohľadne emisií menej prísna.  

Poslanci sa začnú zaoberať návrhmi, ktorých cieľom je zníženie emisií skleníkových plynov o 40% do roku 2030. Európska komisia v novembri 2016 navrhla súbor opatrení týkajúcich sa energetickej účinnosti, obnoviteľnej energie, štruktúry trhu, bezpečnosti dodávok elektriny a eko-dizajnu výrobkov.

zdroj: europarl.europa.eu


S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.