Administratívna záťaž pri registrovaní obchodných spoločností by sa mala znížiť

Projekt rezortu spravodlivosti "Obchodný register a životné situácie podnikateľov" by mal odstrániť administratívne bariéry nielen pre podnikateľské subjekty, ale aj pre súdy a ďalšie inštitúcie verejnej správy.

Autori: SITA a.s.
Dátum publikácie: 6. 6. 2017SITA | 5.6.2017

Ministerstvo spravodlivosti SR chce znížiť administratívnu záťaž pri registrovaní obchodných spoločností. Zjednodušenie služieb a súvisiace zníženie administratívnej záťaže je hlavným cieľom národného projektu rezortu spravodlivosti s názvom "Obchodný register a životné situácie podnikateľov“, na ktorý žiada finančné prostriedky z EÚ cez Operačný program Efektívna verejná správa (OP EVS). Ako informoval tlačový odbor kancelárie Ministerstva vnútra SR, vyzvanie vyhlásil rezort vnútra, ktorý je riadiacim orgánom pre spomínaný operačný program.

Na projekt je vyčlenených 950 tisíc eur. Odstránenie administratívnych bariér by malo byť prínosom nielen pre podnikateľské subjekty, ale aj pre súdy a ďalšie inštitúcie verejnej správy. Projektom by sa tiež mala výrazne zvýšiť kvalita a dôveryhodnosť údajov zapísaných v obchodnom registri, vďaka čomu bude možné zabezpečiť právnu záväznosť registra na internete online. Obchodný register sa vyčistí od nekorektných údajov a bude tiež dostupný vo forme otvorených dát.

"Ďalším cieľom národného projektu je rozšírenie dostupnosti služieb obchodného registra tým, že sa zvýši počet subjektov - registrátorov, ktorí budú môcť obchodnú spoločnosť zapísať do registra. Odbremenia sa tak súdy a celá prax registrácie bude flexibilnejšia. Lepšie navrhnuté procesy umožnia integrovať a znížiť počet potrebných procedúr a úkonov spojených so zápisom spoločností do obchodného registra,“ vysvetlila generálna riaditeľka sekcie európskych programov ministerstva vnútra Adela Danišková.

Proces, ktorý vedie k zápisu obchodnej spoločnosti do obchodného registra, je v súčasnosti sprevádzaný množstvom administratívnej záťaže. Osoba, ktorá prejaví záujem podnikať, sa nevyhne sérii návštev rôznych úradov či inštitúcií. "Kľúčovým cieľom reformy v tejto oblasti je skrátenie času potrebného na zmeny v obchodnom registri. Zápis obchodnej spoločnosti či zmeny v nej sa budú v novom registri realizovať obratom. Zmeny sa dosiahnu aj vďaka úplnej elektronizácii jednotlivých úkonov na strane registrátorov. Zlepšenie podnikateľského prostredia je absolútnou prioritou pre OP EVS a ambiciózne zmeny v obchodnom registri budú príkladom aj pre iné reformné iniciatívy,“ uviedol riaditeľ odboru Operačného programu Efektívna verejná správa Samuel Arbe.

 

© 2017, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.


S-EPI, s.r.o. © 2010-2021, všetky práva vyhradené

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.