Ministri financií EÚ schválili pozastavenie platnosti rozpočtových pravidiel

Pozastavenie platnosti rozpočtových pravidiel Európskej únie poskytne potrebnú flexibilitu na prijatie všetkých nevyhnutných opatrení na podporu zdravotných systémov a systémov na ochranu občanov a na ochranu ekonomík.

Autori: TASR
Dátum publikácie: 24. 3. 2020


TASR | 23.3.2020

Európska komisia (EK) dočasne pozastaví platnosť rozpočtových pravidiel Európskej únie (EÚ).

V pondelok návrh týkajúci aktivácie klauzuly na zastavenie platnosti fiškálnych pravidiel EÚ, ktoré limitujú vlády pri požičiavaní si peňazí, schválili ministri financií a hospodárstva EÚ prostredníctvom telekonferencie.

"Využitie tejto klauzuly poskytne potrebnú flexibilitu na prijatie všetkých nevyhnutných opatrení na podporu našich zdravotných systémov a systémov na ochranu občanov a na ochranu našich ekonomík," uviedli ministri vo vyhlásení. Ministri sa tiež dohodli, že v prípade potreby prijmú aj ďalšie koordinované opatrenia na podporu ekonomiky.

EK navrhla aktiváciu klauzuly na pozastavenie platnosti rozpočtových pravidiel v piatok (20. 3.) večer. To znamená, že členské štáty nebudú musieť plniť fiškálne ciele a budú môcť stimulačnými balíkmi reagovať na pandémiu nového koronavírusu a reštriktívne opatrenia, ktoré vyvolala.

"Umožní to členským štátom prijať opatrenia, aby adekvátne reagovali na túto krízu bez ohľadu na rozpočtové požiadavky, ktoré by sa normálne aplikovali podľa európskeho fiškálneho rámca," uviedla EK.

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

 

Autor: TASR

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace aktuality


S-EPI, s.r.o. © 2010-2020, všetky práva vyhradené