Referendum, pracovné voľno zamestnanca

Zamestnanec sa má zúčastniť školenia ako člen komisie do referenda. Má nárok na tento deň na pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas? Ak áno, na základe akého zákona? Ak sa zúčastní ako člen komisie referenda a bude mať nariadenú prácu, má na tento deň nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy?

Zamestnancovi, ktorý sa zúčastnil školenia ako člen komisie do referenda, nepatrí náhrada mzdy podľa Zákonníka práce za deň účasti na školení. Zamestnanec je uvoľnený na výkon úkonu vo všeobecnom záujme podľa § 137 ods. 5 písm. f) Zákonníka práce. Zamestnanec má právo, aby mu zamestnávateľ poskytol pracovné voľno bez náhrady mzdy alebo umožnil čerpať dovolenku predo dňom konania volieb.

Odmena za výkon funkcie člena okrskovej komisie pre referendum sa poskytuje za deň konania referenda.

Odmena za výkon funkcie člena okrskovej komisie pre referendum je určená v sume, ktorá pripadá na jeden pracovný deň z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za predposledný kalendárny štvrťrok pred kalendárnym štvrťrokom, v ktorom sa koná referendum. Výška priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za tretí štvrťrok roku 2014 zverejnená Štatistickým úradom Slovenskej republiky je 837 €. To znamená, že odmena za výkon funkcie člena okrskovej komisie pre referendum je vo výške 39,86 €/deň.

Uvedené vyplýva zo zákona č. 564/1992 Zb. o spôsobe vykonania referenda. V ustanovení § 28 uvedeného zákona je uvedené, že o nárokoch členov komisií platia ustanovenia zákona č. 333/2004 Z. z. o voľbách do Národnej rady SR v znení zákona č. 464/2005 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon o voľbách do Národnej rady SR.

Záver:

Zamestnancovi, ktorý sa zúčastnil školenia ako člen komisie do referenda, nepatrí náhrada mzdy podľa Zákonníka práce za deň účasti na školení. Zamestnanec má právo, aby mu zamestnávateľ poskytol pracovné voľno bez náhrady mzdy alebo umožnil čerpať dovolenku na dni školenia na účasť v referende.

 

Poznámka redakcie:
§ 137 ods. 5 písm. f) Zákonníka práce

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Súvisiace odborné články

Súvisiace príklady z praxe


Autori

  • Mária Jančíková

Právny stav od

  • 1. 1. 2015

Dátum publikácie

  • 27. 1. 2015

S-EPI, s.r.o. © 2010-2017, všetky práva vyhradené