utorok 2. septembra 2014, Linda

Autori

Právny stav od

01.07.2005

Právny stav do

31.08.2007

Právne oblasti

Pracovno - právne vzťahy

Archívny dokument

Zobrazený je archívny článok. Zobrazenie archívneho článku je bezplatné. Aktuálne články sú dostupné len pre používateľov so zakúpeným prístupom do produktu EPI Odborné články.



Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

Otázka:

Zamestnanec uzatvoril pracovný pomer s trojmesačnou skúšobnou dobou na dobu neurčitú. Skúšobná doba zamestnancovi skončila 27. 5. 2006. V tento deň zamestnávateľ zamestnancovi navrhol pracovný pomer ukončiť z dôvodu nespokojnosti k 22. 5. 2006 a uzatvoriť pracovný pomer na dobu určitú na tri mesiace s ďalšou skúšobnou dobou na tri mesiace. 

Ak by sa zamestnanec rozhodol skončiť pracovný pomer v tejto skúšobnej dobe v hociktorý deň bez uvedenia dôvodu, bolo by to možné?

Odpoveď:

V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať. Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca. Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná (§ 45 Zákonníka práce).

Podľa § 72 Zákonníka práce môže zamestnávateľ i zamestnanec skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe, a to z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

Skúšobná doba je časový úsek, ktorý slúži k lepšiemu vzájomnému spoznaniu zamestnanca a zamestnávateľa pri praktickom vykonávaní práce. Ak sa zamestnávateľ rozhodne ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe, už nechce naďalej tohto zamestnanca spoznávať, nemusí predlžovať skúšobnú dobu o čas prekážok v práci, ktoré sú na strane zamestnanca.  

Zamestnanec, ako i zamestnávateľ môžu skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, a to i v čase, keď je zamestnanec práceneschopný.

Ak zamestnanec skončil pracovný pomer zo strany zamestnávateľa v skúšobnej dobe a uzatvoril s tým istým zamestnávateľov nový pracovný pomer s ďalšou skúšobnou dobou, ide o neplatné dohodnutie skúšobnej doby.

V prípade skončenia pracovného pomeru v dobe novej skúšobnej doby zo strany zamestnanca už nepôjde o skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe. Zamestnanec by mal požiadať o skončenie pracovného pomeru dohodou alebo môže so zamestnávateľom skončiť pracovný pomer výpoveďou.

Súvisí s právnymi predpismi