Zaradenie na pracovné miesto po rodičovskej dovolenke

Zamestnanec príspevkovej organizácie obce sa ide po 6 rokoch vrátiť do zamestnania. Môže ho zamestnávateľ zaradiť na iný druh práce a jeho funkčný plat by bol nižší ako v čase, keď nastupoval na materskú dovolenku? 

Autori: Ing. Jarmila Szabová
Dátum publikácie: 2. 7. 2018


Odpoveď:

Podľa § 157 ods. 2 Zákonníka práce, ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 Zákonníka práce, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Pritom pôvodnou prácou je druh práce vykonávaný pred nástupom na materskú a rodičovskú dovolenku a pôvodné pracovisko je miesto výkonu práce dohodnuté v pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 Zákonníka práce na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.

Z uvedeného ustanovenia Zákonníka práce vyplýva, že uvedený zamestnanec má právo po nástupe z rodičovskej dovolenky na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné z dôvodu organizačnej zmeny, napr. ak miesto bolo zrušené, zamestnávateľ je povinný zaradiť ho na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Ak zamestnávateľ takúto prácu nemá, dá mu výpoveď z pracovného pomeru z dôvodu nadbytočnosti podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce

 

Odpoveď je uvedená v skrátenom znení.

Celé znenie príkladu z praxe: Zaradenie na pracovné miesto po nástupe z rodičovskej dovolenky

 

 

Autor: Ing. Jarmila Szabová

Súvisiace komentované ustanovenia

Súvisiace odborné články

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2018, všetky práva vyhradené