Povinné sociálne poistenie od júla vzniklo vyše 25 tis. SZČO

Povinné sociálne poistenie od 1. júla tohto roka na základe vlaňajších hrubých príjmov vzniklo 25,3 tisíca SZČO a ďalším 10,4 tisíca SZČO povinné sociálne poistenie zaniklo.

Autori: SITA a.s.
Dátum publikácie: 1. 8. 2018


SITA | 31.7.2018

Povinné sociálne poistenie od 1. júla tohto roka na základe vlaňajších hrubých príjmov vzniklo 25,3 tisíca samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) a ďalším 10,4 tisíca SZČO povinné sociálne poistenie zaniklo.

Zvyšných 176,2 tisíca oznámení, ktoré dostali SZČO z poisťovne do 23. júla tohto roka, informovalo podnikateľov o zmene, resp. nezmenení vymeriavacieho základu na platenie sociálnych odvodov. Informoval o tom hovorca SP Peter Višváder.

Živnostníci a SZČO (okrem tých, ktorým nevzniklo povinné poistenie a tých, ktorí mali odklad daňového priznania) dostali do 23. júla oznámenie zo Sociálnej poisťovne o nových platbách poistného. Sociálna poisťovňa odoslala 211 847 zásielok, v ktorých dostali SZČO a živnostníci potrebné informácie, ako výšku poistného, číslo účtu, na ktorý budú poistné od augusta uhrádzať, ako aj variabilný a špecifický symbol.

Rozoslané oznámenia súvisia s termínom 1. júl, ku ktorému sa každoročne prehodnocuje vznik a zánik povinného sociálneho poistenia, vymeriavací základ a výška poistného. Ďalším dôležitým termínom je podľa Višvádera 8. august 2018, do ktorého sú živnostníci povinní prvýkrát zaplatiť poistné v novej výške.

 

© 2018, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.

Autor: SITA a.s.

Súvisiace odborné články

Súvisiace aktuality

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2019, všetky práva vyhradené