Novú sumu odvodov majú SZČO zaplatiť do 8. augusta

Tí, ktorí majú trvalý príkaz na platenie poistného v banke, by si mali včas zmeniť výšku svojich sociálnych odvodov.

Autori: SITA a.s.
Dátum publikácie: 30. 7. 2018


SITA | 30.7.2018

Živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktorým sa od začiatku júla zmenila výška poistného na sociálne poistenie, musia novú sumu poistného za júl tohto roka zaplatiť do 8. augusta 2018. Upozorňuje na to hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Tí, ktorí majú trvalý príkaz na platenie poistného v banke, by si podľa neho mali včas zmeniť výšku odvodov. O novej výške sociálnych odvodov poisťovňa SZČO písomne informovala v predošlých dňoch.

Nová suma poistného sa nevzťahuje na SZČO, ktoré majú predĺženú lehotu na podanie daňového priznania. SZČO s odloženým daňovým priznaním za minulý rok dostanú zo SP listy s informáciami o odvodových povinnostiach až v októbri. Ak im vznikne povinnosť platiť poistné, zaplatia ho prvýkrát do 8. novembra 2018. Ak sa im výška poistného zmení, novú sumu poistného takisto zaplatia prvýkrát do 8. novembra 2018. Za júl, august a september totiž uhrádzajú tieto SZČO poistné v rovnakej sume, v akej ho platili za obdobie do 30. júna 2018.

Minimálny mesačný vymeriavací základ na platenie poistného na sociálne poistenie v tomto roku dosahuje 456 eur, z čoho poistné predstavuje 151,16 eura. Maximálny mesačný vymeriavací základ na platenie odvodov je na úrovni 6 384 eur a maximálne poistné z toho tvorí 2 116,29 eura.

 

© 2018, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.

Autor: SITA a.s.

Súvisiace odborné články

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2019, všetky práva vyhradené