Neplaťte vysokú daň za zlú posteľ | Inzercia

V posteli trávime tretinu života. Posledná vec, ktorú večer vidíme, a ktorá nám navodzuje sny je naša spálňa. Prvá vec, ktorú po prebudení vidíme a stará sa o našu náladu do ďalšieho dňa je spálňa. 

Spálňa obvykle býva naším súkromným kráľovstvom, do ktorého si nevoláme ani návštevy. To ako vyzerajú naše spálne a postele, to ako sa v nich cítime, aké pocity a sny v nás navodia, ovplyvní kvalitu nášho odpočinku a náladu do ďalšieho dňa. Skúsme sa teda zasnívať, aká by tá naša spálňa mohla byť. Čo napríklad …

Romantické spálne

S kovovými posteľami do svojej spálne vnesieme romantiku s nádychom rustikálnosti. Presnejšie povedané  s posteľami v kombinácii kov a masívne drevo. Masívne drevo vyžaruje teplo domova, je symbolom klasiky a stálosti, takže pre tých, ktorí vyznávajú tradičné hodnoty a partnerskú stálosť je tento materiál ideálny. Chladný kov naproti tomu má v sebe určité napätie a zmyselnosť.

Samozrejme pre tých, ktorí klasické hodnoty nevyznávajú a masívne drevo im nepríde ako moderný materiál, no aj napriek tomu ich oslovujú kovové postele, existujú celokovové postele bez drevených prvkov. Obvykle se predávajú v čiernej alebo bielej farbe. Čierna bude v spálni pôsobiť výraznejším a tvrdším dojmom. Naproti tomu biela posteľ prinesie do spálne ľahko zámockú a romantickú atmosféru. Môžeme si to jednoducho porovnať, keď porovnáme čiernu kovovú posteľ Champagne s bielou kovovou posteľou Lima.

lima-champagne

Samozrejme posteľ netvorí len pevná posteľ, takže je nutné atmosféru doladiť i vhodným kovovým nočným stolíkom a toaletkou so zrkadlom. Tí, ktorí zvolili posteľ s drevenými doplnkami môžu k nej potom zohnať i šatníkovú skriňu v rovnakej farbe dreva. Ku kovovej posteli bez dreva  samozrejme skriňu zoženieme horšie. Pokiaľ, sme ale zvolili bielu kovovú posteľ, dá sa k nej vhodne dopladiť drevená skriňa v bielej farbe. Pochopiteľne asi skôr v matnej bielej a v ľahko klasickom štýle tak, aby to podtrhlo štýl bielej postele.

Moderné spálne

Mladým, dynamickým ľuďom, ktorý chcú ísť vpred a spálňa má slúžiť predovšetkým ako miesto načerpania síl k prekonávaniu každodenných výziev, ako miesto inšpirácie a nových vízií, poslúžia najlepšie moderné čalúnené postele potiahnuté kožou alebo lacnejšou ekokožou. Chrómové doplnky a hlavne moderný vzhľad týchto čalúnených postelí dodá vašej spálni dynamickosť, energiu a bude vás stimulovať k vyšším výkonom, moderným myšlienkam, jasným víziám.

Samozrejme existujú i lacné koženkové postele s klasickým dizajnom, prešívaním atď., my však hovoríme o moderných dizajnových čalúnených posteliach s rovnými líniami, chrómovými doplnkami, bez prešívania, zato s nevšednými zvýrazňujúcimi prvkami. Ako vhodný príklad môžeme použiť čalúnenú posteľ Casa Italia II  so zásuvkami, alebo moderne profilovanú koženkovú posteľ Orleans.

postel-casa-italia-ii

Protipólom tejto modernej, dynamickej a strohej postele môže byť spálňa vybavená kontinentálnou boxspringovou posteľou. Tieto kontinentálne boxspringové postele sú síce obvykle tiež čalúnené, ale atmosféra, ktorú vytvárajú je celkom protikladná. Klasická boxspringová posteľ je totiž podstatne vyššia ako moderné čalúnené postele na obrázkoch vyššie. Nekladie sa tu dôraz na dynamickosť a modernu, ale na pohodlie. Vďaka vysokému dvojitému matracu, ktorý tvorí podstatnú časť tohto lôžka, sa na boxspringovej posteli spí veľmi pohodlne a vyššie ako na klasickej posteli. Atmosféra je skôr vhodná pre tých, ktorí preferujú pohodlie a nadhľad. Kontinentálne postele ocenia ľudia na manažérskych postoch, páry stredného veku s akcentom na luxus a všetci ľudia, ktorí si dokážu užívať život a dívať sa na veci s nadhľadom.

Vzdušné spálne

Chcete vytvoriť v spálni príjemnú atmosféru vzdušnosti a ľahkosti? Potom i pre Vás máme pár tipov. Napríklad spálňa ILONA  má posteľ, ktorá na prvý pohľad levituje nad podlahou. Pochopiteľne nejde o kúzelný trik. Posteľ nemá klasické nožičky v rohoch postele, ale má pod sebou podpornú konštrukciu, ktorá pri bežnom pohľade nie je vidieť. Tým celá posteľ vzbudí dojem, že sa vznáša nad podlahou. Ľahkosťou a vzdušnosťou tejto inak veľmi lacnej spálne renomovaného nemeckého výrobcu dodáva i to, že využíva na veľkej ploche bielu farbu. Tento dizajn môžeme doporučiť ľuďom s fantáziou, citlivým jedincom túžiacich po harmónii, jemnosti a ľahkosti.

spalna-ilona

Ďalšia možnosť ako vytvoriť túto atmosféru je použiť skriňu s čo najväčšou plochou zrkadla. Napríklad spálňa MEDINA má jednak príjemnú modernú posteľ, ktorá určite nepôsobí nejako ťažkým či robustným dojmom a v ponuke k nej je i veľká šatníková skriňa, kedy celá predná plocha je tvorená zrkadlom doplneným iba chrómovanými ozdobnými pásmi. Vďaka tejto šatníkovej skrini opticky zväčšíte priestor svojej spálne a tá potom bude pôsobiť priestrannejšie a vzdušnejšie. 

Masívne postele

Solídnosť, tradičné hodnoty a istota. Ak patríme do skupiny, ktorá preferuje tieto vlastnosti,  potom  prebúdzanie v atmosfére masívnej drevenej spálne bude tá správna šálka kávy. Masívne drevo ako tradičný materiál dokáže vyžarovať okrem tepla domova i istú solídnosť a istotu, ktorú často okolo nás postrádame. Nie nadarmo sa anglicky masívne drevo povie „solid wood“. Pochopiteľne je otázka, či pre vás bude skôr vhodná drevená posteľ v klasickom dizajne, alebo nejaká moderná masívna spálňa. Atmosféra, ktorú tieto typy vyžarujú je totiž dosť odlišná.

Klasická masívna spálňa pôsobí patinou starých časov, robustnosťou, ornamentálnosťou. Ďaleko viac je tu zdôraznená práve samotná solídnosť a istota. Posúďme napríklad dojem robustnej masívnej postele DiTavola. Proste to je kus dreva. Poctivá široká drevená doska s patinovaným a vypalovaným vzorom. Nepoznám inú posteľ, ktorá by dokázala lepšie vytvoriť pocit istoty a solídnej práce. Pokiaľ to je atmosféra, ktorá vás nabije pozitívnou energiou, potom je táto posteľ stvorená pre vás.

postel-ditavola

Modernejšie poňatá spálňa MONACO je síce rovnako z masívu, ale vďaka odľahčenému dizajnu tu akcent na solídnosť a robustnosť nie je taký silný, hoci ho je v atmosfére stále cítiť. Viac tu v dizajne ucítite vôňu Stredomoria, vína, pohody, tepla domova. Je to cítiť i vo farebnom prevedení, ktoré sa hlási k inému kútu Európy, tradične založeným na rodine, slniečku, priateľstvu a pohode. Práve toto ovzdušie nás potom bude obklopovať, keď budeme zaspávať a ráno nás privíta, keď budeme vstávať. Masívna spálňa Monaco doslova prežiari  ráno pozitívnou energiou, načerpanou niekde na slnečných viniciach Toskánska.

Mohli by sme takto pokračovať ďalej v diskusii o bielych lesklých spálňach, ktoré prinášajú do vašich domovov atmosféru čistoty a takmer anjelskej harmónie. Alebo o lacných posteliach, ktoré vám prinesú bolestivý chrbát :) Myslím si, že táto exkurzia do sveta spánku stačila, aby sme si urobili predstavu o tom, ako dobre zaspávať a krásne vstávať v atmosfére, ktorá zodpovedá nášmu charakteru. Prajeme Vám veľa šťastia pri výbere spálne a postele, rovnako ako krásne chvíle strávené v nich.

 

Ing. Jaroslav Leuko

autor pracuje 13 rokov v odbore nábytku


Dátum publikácie

  • 18. 3. 2016

S-EPI, s.r.o. © 2010-2018, všetky práva vyhradené