Miera nezamestnanosti na Slovensku v januári klesla na 5,88 %

Januárový percentuálny pokles miery evidovanej nezamestnanosti však súvisí s tým, že sa od začiatku tohto roka zvýšil počet ekonomicky aktívnych obyvateľov, z ktorého sa percento miery nezamestnanosti počíta.

Autori: SITA a.s.
Dátum publikácie: 21. 2. 2018


SITA | 20.2.2018

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku ku koncu januára tohto roka oproti decembru klesla o 0,06 percentuálneho bodu na 5,88 %. Medziročne bola miera nezamestnanosti minulý mesiac nižšia o 2,76 percentuálneho bodu. Na tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič.

Januárový percentuálny pokles miery evidovanej nezamestnanosti pritom súvisí s tým, že sa od začiatku tohto roka zvýšil počet ekonomicky aktívnych obyvateľov, z ktorého sa percento miery nezamestnanosti počíta. Miera nezamestnanosti totiž v januári neklesla preto, že sa znížil absolútny počet evidovaných nezamestnaných, ale len preto, že stúpol počet ekonomicky aktívnych ľudí. Ako upozornil Valentovič, zmena počtu ekonomicky aktívnych obyvateľov sa z hľadiska výpočtu miery nezamestnanosti deje od januára každoročne.

Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 163 075 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní s decembrom vlaňajška ide o nárast o 1 160 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, klesol o 72 380 osôb.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na "péenke" alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 7,12 %. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,06 percentuálneho bodu, medziročne to bolo menej o 2,93 percentuálneho bodu. Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci januára 197 268 osôb. Medzimesačne to bol nárast o 1 685 osôb, v porovnaní s januárom vlaňajška je to menej o 76 626 ľudí.

 

© 2018, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.

Autor: SITA a.s.

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace odborné články

Súvisiace aktuality

Súvisiace právne predpisy ZZ SR


S-EPI, s.r.o. © 2010-2018, všetky práva vyhradené